Laureaci organizowanych przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś konkursów wiedzy o polskim parlamentaryzmie oraz laureatka VII Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej we wczesnych godzinach porannych 21 czerwca 2022 roku wraz z swoimi opiekunami wyjechali z Gorlic na trzydniową wycieczkę do Warszawy, zorganizowaną i ufundowaną przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś, Kancelarię Sejmu RP oraz Stowarzyszenie „Nasze Miasto” w Gorlicach.
Po kilkugodzinnej podróży, z przerwą w McDonald ’s, wizytę w stolicy uczestnicy tego wyjazdu rozpoczęli od Łazienek Królewskich, po których oprowadzali ich przewodnicy. Jako pierwsze odwiedzili Starą Oranżerię, w której znajduje się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, Galeria Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów, tworzących od początku XIX w. do połowy XX w., a także Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich.
Następnie zwiedzający udali się do Białego Domu, który jest unikatowym zabytkiem z Królewską Galerią Grafiki oraz pierwszymi w Polsce groteskami. Punktem kulminacyjnym wizyty w Łazienkach było zwiedzanie Pałacu na Wyspie. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć, gdzie mieszkał i w jakich warunkach żył ostatni Król Polski Stanisław August Poniatowski. W czasie zwiedzania Pałacu na Wyspie odwiedzający mieli też wyjątkową okazję podziwiać wspaniały obraz „Jeździec Polski” wybitnego holenderskiego malarza Rembrandta.
Z Łazienek Królewskich wycieczkowicze udali się na Stare Miasto, gdzie już czekał na nich kolejny przewodnik, który oprowadził ich po najważniejszych miejscach stolicy Polski. Wszyscy mieli okazję zobaczyć na żywo zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, a następnie Ogród Saski, Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy oraz Zamek Królewski. Duże wrażenie na młodzieży zrobił Pomnik Małego Powstańca oraz Pomnik Powstania Warszawskiego, których historię szczegółowo przedstawił przewodnik.
Po długim dniu, grupa udała się na nocleg do Ożarowa Mazowieckiego, gdzie po kolacji mogli się udać na wypoczynek.
W drugi dzień pobytu w Warszawie uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję na Krakowskim Przedmieściu zwiedzić wewnątrz Pałac Prezydencki. Odwiedzili pomieszczenia, w których na co dzień funkcjonuje najważniejsza osoba w Państwie – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a które do tej pory mogli zobaczyć jedynie na zdjęciach i w telewizji. Większość z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchała przewodnika, który opowiadał o budynku, będącym jednym z nielicznych w Warszawie, które przetrwały II wojnę światową.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ale również Senat były kolejnym punktem programu drugiego dnia. Po przejściu wymaganych procedur bezpieczeństwa grupa spotkała się z Poseł Barbarą Bartuś, która wraz z przewodnikiem oprowadzała młodzież po kompleksie budynków Sejmowych. Wyjątkowym momentem wizyty w Sejmie była wizyta w gabinecie drugiej osoby w Rzeczypospolitej Polskiej i spotkanie z Marszałek Sejmu RP Panią Elżbietą Witek, która z serdecznością przyjęła grupę młodzieży z Ziemi Gorlickiej i Sądeckiej. Mimo bardzo zajętego kalendarza Pani Marszałek poświęciła kilkanaście minut na rozmowę z młodzieżą, a następnie była okazja do wspólnych zdjęć.
Dla uczniów spotkania w Sejmie RP były niezwykłym przeżyciem oraz cenną lekcją historii i wiedzy o społeczeństwie. Poseł Barbara Bartuś tłumaczyła zawisłości procesu ustawodawczego, codzienną pracę posła, zadania i funkcje Sejmu. Wyjątkowym zainteresowaniem młodzieży cieszył się udział w posiedzeniu Sejmu i możliwość wysłuchania dyskusji na sali plenarnej w temacie organizacji edukacji w Polsce. Bardzo miłym akcentem było też to, że prowadzący obrady Wicemarszałek Sejmu prof. Ryszard Terlecki pozdrowił obecnych na galerii sejmowej laureatów konkursów ze szkół powiatów gorlickiego i sądeckiego oraz wymienił szkoły ze Staszkówki, Gorlic, Bobowej, Grybowa i Nawojowej. Na zakończenie wizyty w Sejmie RP wszyscy udali się na pyszny obiad do Restauracji Sejmowej.
Z Sejmu RP grupa udała się prosto do Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum to zostało otwarte w przeddzień 60 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – 31 lipca 2004 roku, z inicjatywy i dzięki determinacji Prof. Lecha Kaczyńskiego – ówczesnego Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Jest jednym z najlepszych i najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce. Zawiera ponad 30 tysięcy eksponatów. Ciekawa multimedialna ekspozycja pozwala dokładnie poznać historię Powstania Warszawskiego, losy jego bohaterów i uczestników, także zwykłych mieszkańców stolicy, żyjących w czasie II wojny światowej na jego terenie.
Ostatnim punktem w drugim dniu pobytu w stolicy były Powązki Wojskowe, gdzie uczestnicy wyjazdu udali się wraz z przewodnikiem i zapalili znicze pod Pomnikiem Smoleńskim, na grobie ŚP. Przemysława Gosiewskiego, przed Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Łączce oraz przy pomniku Katyńskim. Uczniowie odwiedzili również groby Powstańców Styczniowych i znanych osobistości świata współczesnego.
Wieczorem, w ramach kolacji wszyscy uczestnicy wyjazdu zasiedli przy wspólnym grillu. Była to okazja do lepszego poznania się nawzajem, czyli do integracji młodzieży z różnych szkół.
Ostatni dzień pobytu w Warszawie rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Wojska Polskiego. Wycieczkowicze podziwiali, jak kształtowało się uzbrojenie na przełomie wieków, począwszy od wojów Mieszka I, skończywszy na żołnierzach z czasów II wojny światowej. Szczególną uwagę zwiedzających przyciągnął manekin Husarza z pełnym wyposażeniem. Ta szczególna jazda uznawana jest za jedną z najlepszych w historii całego świata. Brała ona udział w największych bitwach XVII wieku, takich jak: Bitwa pod Kłuszynem, Bitwa pod Kircholmem, czy w Odsieczy Wiedeńskiej.
Po zakończeniu zwiedzania Muzeum Wojska Polskiego, grupa udała się do Muzeum Narodowego. Przewodnik zorganizował zwiedzającym małą lekcję historii, w czasie której można było zobaczyć między innymi mumię należącą do Kolekcji Sztuki Egipskiej. Młodzież mogła podziwiać również oryginalne malowidła z świątyni chrześcijańskiej odnalezionej przez polski zespół archeologów pod przewodnictwem Kazimierza Michałowskiego w Faras w północnym Sudanie. Wyjątkowym momentem wizyty w Muzeum Narodowym była możliwość ujrzenia na własne oczy obrazu autorstwa Jana Matejki pt. „Bitwa Pod Grunwaldem”.
Ostatnim punktem trzeciego dnia i całej wizyty w Warszawie było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które poprzedził obiad na stołówce w Kancelarii Prezydenta RP przy ul. Wiejskiej.
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zlokalizowane jest na warszawskim Wilanowie, pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej. Jest nowym miejscem na kulturalnej mapie Warszawy. Ekspozycja główna znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni na wysokości 26 metrów i zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni. Uroczyste otwarcie Muzeum, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, miało miejsce 16 października 2019 roku.
W wycieczce do stolicy wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach, Szkoły Podstawowej nr 4 im. Bohaterów Westerplatte w Gorlicach, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce, Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie, Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie, Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego w Bobowej, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej oraz laureatka VII Konkursu Pieśni Patriotycznej z Mszanki.