W niedzielę 25 czerwca 2023 roku Poseł Barbara Bartuś wzięła udział w corocznej uroczystości upamiętniającej ofiary rozstrzelane 27 czerwca 1940 roku przez Niemców w Trzetrzewinie.
Uroczystości 83. rocznicy zbrodni w Trzetrzewinie zorganizowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,, Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” oraz Stowarzyszenie Banderia Konna ,,Iskra” Dolina Dunajca przy współpracy z miejscową parafią r. rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Pocieszenia w Trzetrzewinie. Następnie Banderia Konna ,,Iskra” i I Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa poprowadzili barwny korowód bryczek procesją patriotyczną do lasu – miejscowego cmentarza wojskowego.
Odśpiewano Hymn Polski. Modlitwie na cmentarzu przewodniczył Proboszcz parafii Trzetrzewina Ks. Edward Mikoś. Główne uroczystości przy Tablicy Pamięci 93 pomordowanych Polaków poprowadził Marek Uszko – Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania ,,Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”. Przywitał on przybyłych gości i mieszkańców. Odczytał Apel Poległych oraz przypomniał historię tego miejsca i tragiczne wydarzenia z 1940 roku, kiedy to z więzienia w Nowym Sączu Niemcy przywieźli i zamordowali 93 Polaków.
Poseł Barbara Bartuś pod pomnikiem ofiar zamordowanych złożyła wieniec z biało-czerwonych kwiatów, a zabierając głos podziękowała za organizację obchodów tak ważnego wydarzenia. Dodała, że pamięć, o tych którzy oddali życie, abyśmy my mogli żyć w wolnej Ojczyźnie jest w tym miejscu obecna na co dzień. Podkreśliła iż takie uroczystości są najlepszym sposobem na przekazanie historii młodemu pokoleniu, kultywowanie pamięci o naszych bohaterach oraz krzewienie wartości patriotycznych.
Uroczystości zostały zakończone programem artystycznym młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Michała Gałązki w Trzetrzewinie.
Nadzwyczajną Akcję Pacyfikacyjną, zwaną popularnie akcją AB okupanci przeprowadzili na terytorium Generalnego Gubernatorstwa między majem a lipcem 1940 roku. Akcja miała charakter ludobójstwa i stanowiła kontynuację tzw. akcji ,,Inteligencja” prowadzonej od września 1939 roku. W ramach Akcji AB funkcjonariusze SS i policji niemieckiej zamordowali co najmniej 6500 Polaków, w tym około 3500 przedstawicieli polskich elit politycznych i intelektualnych.