W ramach misji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Poseł Barbara Bartuś przewodniczyła polskiej Delegacji w obserwacji wyborów prezydenckich w Uzbekistanie, które odbyły się w dniu 24 października 2021 roku.
Delegacja Sejmu i Senatu do ZP OBWE obserwowała wybory w stolicy kraju – Taszkencie oraz w graniczącym z Tadżykistanem regionie Bekabad. Członkowie polskiej Delegacji wzięli udział również w serii spotkań poprzedzających wybory, podczas których mieli okazję bliżej poznać system wyborczy oraz aktualną sytuację polityczną, społeczną i medialną w Uzbekistanie. W międzynarodowej misji obserwacji wyborów uczestniczyło 366 obserwatorów z 44 krajów, w tym 255 ekspertów Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), 99 parlamentarzystów oraz 12 obserwatorów z Parlamentu Europejskiego. W wyborach, w których startowało pięcioro kandydatów, zwyciężył urzędujący prezydent – Shavkat Mirziyoyev, zdobywając ok 89% głosów. Oficjalna frekwencja była bardzo wysoka – wynosiła ok. 87 procent.
W komunikacie wydanym przez OBWE przyznano, że w ostatnich latach uzbekistańskie ramy prawne przeszły szeroko zakrojone reformy, a wiele zmian było zgodnych z wcześniejszymi zaleceniami. Niezależnie jednak od tego obserwatorzy zauważyli, że ustawodawstwo wyborcze nadal ma szereg niedociągnięć i nie jest jeszcze w pełni zgodne z międzynarodowymi standardami demokratycznych wyborów. Stwierdzono również, że zbyt surowe wymogi dotyczące prawa do kandydowania, wraz z uciążliwymi zasadami rejestracji partii nadmiernie ograniczają prawo do kandydowania i zawężają zakres opcji politycznych dostępnych dla wyborców.
Polscy parlamentarzyści przed powrotem do Polski odwiedzili jeszcze miejsca związane z polskością. Na początek złożyli wizytę w kościele katolickim, zwanym polskim. Świątynia ta została 22 października 2000 roku konsekrowana jako kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusa. Od 1 kwietnia 2005 roku, po ingresie Apostolskiego Administratora w Uzbekistanie biskupa Jerzego Maculewicza, stała się katedrą. W tej dwupoziomowej świątyni msze odbywają się w trzech językach: rosyjskim, angielskim i koreańskim.
Polska Delegacja spotkała się z Biskupem Jerzym Maculewiczem z zakonu franciszkanów konwentualnych, który opowiedział historię Kościoła katolickiego w Taszkencie, a następnie wszyscy przeszli pod pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie gen. Władysława Andersa, osoby cywilne oraz byłych więźniów sowieckich łagrów, którzy zmarli w drodze do Ojczyzny i spoczywają w uzbeckiej ziemi. Pod pomnikiem złożono biało-czerwone kwiaty.
Przewodnicząca Barbara Bartuś wraz z Delegacją oraz Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Uzbekistanu i Republice Tadżykistanu Radosławem Grukiem i pracownikami polskiej placówki odwiedzili również Polski Cmentarz Wojenny Olzmor, gdzie oddali hołd żołnierzom Armii Polskiej na Wschodzie gen. Władysława Andersa i zapalili znicze.