Laureaci IX Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej wraz z uczniami szkoły podstawowej nr 4 w Gorlicach oraz 5 Drużyną Harcerską Zahartowani z Łużnej mieli wyjątkowa okazję w dniach 20-21 maja 2024 roku na zaproszenie Poseł Barbary Bartuś odwiedzić Warszawę.
Autokar z młodzieżą oraz ich opiekunami wyruszył z Gorlic we wczesnych godzinach porannych, aby po kilkugodzinnej podróży rozpocząć zwiedzanie stolicy od Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum to jest jednym z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce i zawiera ponad 30 tysięcy eksponatów, a multimedialna ekspozycja oddaje atmosferę powstańczej stolicy. Pokazane są nie tylko militarne dzieje walk, ale codzienne życie mieszkańców. Serce obiektu stanowi stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiło właśnie brzmienie bijącego serca dobiegające z wewnątrz, które symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.
Następnie uczestnicy wyjazdu udali się z przewodnikiem na Cmentarz Powązkowski – cmentarz wojskowy, gdzie leżą polscy żołnierze wszystkich powstań i wojen od połowy XIX wieku. Spoczywa tu również mnóstwo sławnych ludzi, a wiele grup i wydarzeń zostało upamiętnionych pomnikami. Laureaci zapalili znicze przy Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Łączce, Pomnikiem Pamięci 96 Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem, grobie ŚP. Przemysława Gosiewskiego oraz odwiedzili groby Powstańców Warszawskich.
Po obiedzie w Restauracji Sejmowej uczestnicy przejechali na Krakowskie Przedmieście, gdzie zwiedzili wnętrze Pałacu Prezydenckiego. Odwiedzili pomieszczenia, w których na co dzień funkcjonuje najważniejsza osoba w Państwie – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a które do tej pory mogli zobaczyć jedynie na zdjęciach i w telewizji. Większość z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchała przewodnika, który opowiadał o budynku, będącym jednym z nielicznych w Warszawie, które przetrwały II wojnę światową.
Po długim dniu, grupa udała się do hotelu ,,Regent” na wypoczynek. Wieczorem uczestnicy skorzystali z klubu Fitness z Basenem, gdzie mogli zrelaksować się i zregenerować siły na basenie oraz siłowni.
Drugi dzień pobytu w Warszawie rozpoczął się przepysznym śniadaniem w restauracji tego pięciogwiazdkowego hotelu, a następnie wszyscy udali się do polskiego parlamentu. Po przejściu wymaganych procedur bezpieczeństwa, grupa spotkała się z Poseł Barbarą Bartuś, która wraz z przewodnikiem oprowadziła młodzież po kompleksie budynków Sejmu i Senatu. Poseł Barbarą Bartuś tłumaczyła zawiłości procesu ustawodawczego i funkcje Sejmu oraz opowiadała o codziennej pracy i życiu posła w Warszawie.
Z ulicy Wiejskiej grupa udała się na Warszawską Starówkę, gdzie oprócz zwiedzania był czas na zakup pamiątek. Ostatnim punktem wizyty w Warszawie było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Narodowego. Przewodnik zorganizował zwiedzającym lekcję muzealną, która była wartościowym doświadczeniem pozwalającym uczniom na bezpośredni kontakt z dziedzictwem kulturowym i artystycznym. W czasie zajęć można było zobaczyć m. in. mumię należącą do Kolekcji Sztuki Egipskiej. Młodzież mogła podziwiać również oryginalne malowidła ze świątyni chrześcijańskiej odnalezionej przez polski zespół archeologów pod przewodnictwem Kazimierza Michałowskiego w Faras w północnym Sudanie. Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobił też obraz autorstwa Jana Matejki „Bitwa Pod Grunwaldem”.