„Koniec wojny – nowe zniewolenie. Polska w latach 1944-1988” – Konkurs
Historyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Historię określa się jako nauczycielkę życia. W przyszłym roku przypada 80 rocznica zakończenia II wojny światowej, największej i najkrwawszej wojny w historii ludzkości, która trwała sześć lat, a uczestniczyły w niej 72 państwa.
Świat Zachodni z pewnością będzie tę rocznicę świętował, ale dla Polaków podpisanie 7 maja 1945 roku aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej i oficjalne zakończenie II wojny światowej w Europie z pewnością nie było wyzwoleniem.
Dla Polski rozpoczął się okres walki z nowym, sowieckim okupantem, który już od momentu ponownego wkroczenia na ziemie polskie w styczniu 1944 r. zwalczał wszelkie polskie dążenia do pełnej niepodległości. Rozpoczął się okres aresztowań, przesłuchań, tortur i mordów na żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego. Często w tym celu Sowieci wykorzystywali więzienia, w których nie tak dawno to Niemcy mordowali Polaków.
Historia naszej Ojczyzny po II wojnie jest w programie IV klasy Liceum, ale warto tym okresem zainteresować młodzież wcześniej i ponad wymogi szkolne, ponad zagadnienia niezbędne do pozytywnej oceny z historii. Edukacja historyczna jest podstawą polityki pamięci, podstawą naszego trwania jako państwo i jako wspólnota narodowa.
Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś Szkołę pragnie zaprosić do udziału w konkursie historycznym „Koniec wojny – nowe zniewolenie. Polska w latach 1944-1988” organizowanym przez nią we współpracy z Krakowskim Oddziałem IPN-u, Starostą Gorlickim Mirosławem Walągiem, Starostą Nowosądeckim Tadeuszem Zarembą, Starostą Limanowskim Mieczysławem Urygą i Starostą Nowotarskim Tomaszem Hamerskim
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu: gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego i Miasta Nowy Sącz. Tematyka konkursu skupia się wokół zagadnień:
- okoliczności przejęcia władzy w Polsce przez komunistów:
- oblicza systemu komunistycznego w Polsce:
- opór wobec komunizmu w PRL:
- komunistyczne państwo wobec Kościoła.
Finał Konkursu odbędzie się 29 kwietnia 2025 r. (wtorek) w Liceum Ogólnokształcącym im. Artura Grottgera w Grybowie , ale deklarację udziału szkoły należy złożyć już w styczniu 2025 r.. Etap szkolny pod nadzorem Współorganizatora przeprowadzają Szkoły we własnym zakresie, wyłaniając jeden trzyosobowy Zespół uczniów, który weźmie udział w Finale.
W imieniu organizatorów zachęcamy uczniów do poszerzania swojej wiedzy i udziału w Konkursie. Na wszystkich uczestników czekają upominki. Przewidziane są też atrakcyjne nagrody. Laureaci miejsc od I do V Finału wraz z opiekunami wyjadą w maju 2025 roku na dwa dni do Warszawy.
W załączeniu Regulamin z wykazem zagadnień i wykazem literatury oraz formularz zgłoszeniowy uczestników konkursu wraz z załącznikami. Zgłoszenie Szkoły do udziału w Konkursie należy przesłać mailem do biura Poseł Barbary Bartuś w terminie od 14 do 17 stycznia 2025 r..
Regulamin konkursu “Koniec wojny – nowe zniewolenie. Polska w latach 1944- 1988”
Zgoda na przetwarzanie danych – uczestnik pełnoletni
Zgoda na przetwarzeni danych – uczestnik niepełnoletni