W dniach 1 i 2 lutego 2018 r. odbył się IV Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej organizowany przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś. Współorganizatorami byli Gorlickie Centrum Kultury, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach przy współpracy krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Pana Tomasza Płatka Przewodniczącego Klubu Radnych PiS w Radzie Powiatu Gorlickiego oraz Pana Adama Piechowicza Radnego Rady Miasta Gorlice.
Ideą konkursu jest pogłębianie znajomości historii i kultury polskiej, przywracanie naszej zbiorowej pamięci niektórych zapomnianych już pieśni patriotycznych i pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodu. Patronat Honorowy nad IV Gorlickim Konkursem Pieśni Patriotycznej sprawował Prezes IPN dr Jarosław Szarek.
W Konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatów gorlickiego i sądeckiego, ale też z Gminy Zakliczyn. Uczestnicy występowali indywidualnie oraz w zespołach, składających się od kilku do kilkudziesięciu osób. Każdy z ponad dwustu uczniów biorących udział w Konkursie oraz opiekunowie otrzymali od Poseł Barbary Bartuś upominki pochodzące z Kancelarii Sejmu RP oraz od Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, a pozwalające poszerzać wiedzę o polskim parlamencie i historii najnowszej naszej Ojczyzny.
Skład Komisji Konkursowej oceniającej występy młodych artystów był bardzo profesjonalny i w dniu 1 lutego byli to:
- Henryk Rąpała – Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach
- Anna Cisoń – nauczyciel Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach
- Sławomir Kowalski – historyk z Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach
- Tomasz Kubala – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach
- Janusz Zięba – Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury
Przesłuchania konkursowe odbyły się w Gorlickim Centrum Kultury, a wszyscy biorący udział w Konkursie wykonali wylosowane dwie zwrotki z pięciu obowiązkowych utworów przewidzianych w regulaminie oraz utwór dowolny o tematyce patriotycznej wybrany przez siebie.
Poniżej prezentujemy wyniki IV Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej z pierwszego dnia przesłuchań :
W kategorii szkoły podstawowe soliści :
I miejsce jury przyznało uczennicy klasy IV Wiktorii Kołodziej ze Szkoły Podstawowej w Wilczyskach, która wykonała jako dowolny utwór „Aniele mych pradziadów”;
II miejsce zajęła Zuzanny Hadalskiej z klasy III Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce, która wykonała utwór „Miejcie nadzieję”;
III miejsce zajęła Julia Wicenciak uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej w Piorunce, zaśpiewała utwór „Mazurek 3 Maja” oraz ex aequo Aleksandra Wiejaczka z klasy V Szkoły Podstawowej im. Ks. Stanisława Pękali w Szalowej, która wykonała utwór „Ojczyzno ma”.
W kategorii zespół :
I miejsce przypadło zespołowi „Ptoszkowioki” (uczniowie klas 0-VII) Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Ptaszkowej, a wykonali utwór „Pieśń o ojczyźnie”;
II miejsce zajął Chór „CANTAMUS” (uczniowie klasy IV – VII) Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Korzennej z utworem wybranym „Lot orłów przerwany”;
III miejsce zajął zespół „STOKROTKI” (uczennice V klasy) Szkoła Podstawowa w Wilczyskach, który wykonał utwór „Flaga”.
W dniu 2 lutego występy młodych artystów oceniali:
- Henryk Rąpała – Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach
- Robert Gryzik – nauczyciel Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach
- Łukasz Płatek – specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie
- Tomasz Kubala – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach
- Janusz Zięba – Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury
W kategorii szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne soliści :
I miejsce jury przyznało uczennicy Aleksandrze Przybyłowicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach, która jako wybrany wykonała utwór „Kolęda Warszawska” ;
II miejsce zajęła Aleksandra Kurek z klasy III Gimnazjum w Szkole Podstawowej w Zakliczynie, która wykonała utwór „Przesłuchanie anioła” oraz ex aequo Patrycja Kotarba z klasy II Technikum nr. 6 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, która wykonała utwór dowolny „Walczyk Lilu”;
III miejsce zajęła Aleksandra Biernacka uczennica klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu z utworem „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” oraz Karolina Niepsuj uczennica klasy III Gimnazjum im. Św. Jana Kantego w Białej Niżnej, która zaśpiewała „Powrócisz tu”.
Ponadto Komisja przyznała wyróżnienie dla Karoliny Gazdy uczennicy klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu, która wykonała utwór „Miejcie nadzieję”.
W kategorii szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne zespół:
I miejsce przypadło Chórowi uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce oraz Zespołu Szkół nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach, którzy wykonali utwór „Dziś idę walczyć mamo”;
II i III miejsca nie przyznano.
Komisja przyznała trzy równorzędne wyróżnienia dla:
zespołu wokalnego „Prima” (uczniowie klasy III Gimnazjum) ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Gorlicach, który wykonał utwór „Rok 996”
zespołu „KREATYWNI” (uczniowie klas II – III LO i Technikum) z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, który wykonał utwór „Pan Wołodyjowski”
Aleksandry Osikowicz i Oliwi Liany, uczennic klas II i III Gimnazjum w Szkole Podstawowej w Kobylance, które wykonały utwór „Noc” .
Wybrani laureaci wystąpią z Orkiestrą Reprezentacyjną Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu podczas uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Gorlickim Centrum Kultury w niedzielę 4 marca 2018 roku o godz. 17.30. Podczas tych obchodów wszystkim laureatom zostaną też wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody. Z występującymi laureatami Organizatorzy będą się kontaktować indywidualnie.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej.
Krótką relację można zobaczyć na https://archiwum.rtvg.pl/pl/224/12744/iv-konkurs-piosenki-partiotycznej.html