Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś w czwartek 28 lipca 2016 roku wraz z liczną grupą parlamentarzystów wzięła udział na Szczycie Jasnogórskim w uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej sprawowanej przez Ojca Świętego Franciszka.
Obecność Papieża na Światowych Dniach Młodzieży w Polsce została połączona z obchodami 1050 rocznicy Chrztu Polski. W ten sposób Papież Franciszek wypełnił pragnienie Pawła VI, który w 1966 roku chciał uczestniczyć w obchodach ‘Sacrum Poloniae Millennium’.
Wizytę w Częstochowie Ojciec Święty rozpoczął od pozdrowienia wiernych i modlitwy w Kaplicy Cudownego Obrazu. Wtedy też złożył pod obrazem Czarnej Madonny złotą różę będącą trzecim już wyróżnieniem dla tego Sanktuarium. Wcześniej na ręce Paulinów złote róże złożyli Jan Paweł II i Benedykt XVI.
Prymas Polski Abp Wojciech Polak na jasnogórskich wałach mówił, że to spotkanie jest szczególne, ponieważ powraca do źródeł chrzcielnych Polski, „do historii zbawienia, która od 1050 lat kształtuje oblicze tej ziemi, do początków chrześcijańskiego powołania każdej i każdego z nas”. Abp Wojciech Polak przypomniał również, że gdy 50 lat temu Kościół w Polsce przeżywał Millennium Chrztu, na jasnogórskich wałach stanął pusty papieski tron z bukietem biało-żółtych róż, a portret Pawła VI, któremu władze komunistyczne odmówiły zgody na przyjazd, towarzyszył wówczas modlitwie zanoszonej w każdym zakątku naszego kraju.
Mszę Św. na Jasnej Górze z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski koncelebrowało ponad tysiąc kapłanów, w tym kapłani z powiatu gorlickiego. W uroczystościach wzięło udział około 400 tysięcy wiernych.
W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, Premier Beata Szydło, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i przedstawiciele rządu. Obecny był prezydent Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez wraz z małżonką. Eucharystię koncelebrowali polscy biskupi oraz przedstawiciele innych Konferencji Episkopatów. Przy ołtarzu u boku papieża stanęli: abp Wacław Depo, abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Sprawowaną w jęz. łacińskim liturgię rozpoczęła ‘Bogurodzica’. Liturgia słowa i śpiewy wykonywane były po polsku.