Konkurs Historyczny dla uczniów szkół średnich w roku szkolnym 2018/2019 rozstrzygnięty

„Wolność trzeba stale zdobywać – Kapłani w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie na tle historii Polski od 1 IX 1939 do 2 IV 2005” to temat konkursu historycznego dla szkół średnich organizowanego przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś, którego finał odbył się we wtorek 30 kwietnia 2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego w Gorlicach.

Temat tegorocznego Konkursu nawiązywał do obchodzonego Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz ważnych rocznic przypadających w 2019 roku, a to 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 70. rocznicy zamordowania Ks. Władysława Gurgacza, 35. rocznicy zamordowania Ks. Jerzego Popiełuszki oraz 40. rocznicy I Pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny.

Współorganizatorami konkursu było Małopolskie Kuratorium Oświaty, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Zespół Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego w Gorlicach, Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Powiatu Gorlickiego Pan Tomasz Płatek oraz Stowarzyszenie „Nasze Miasto” w Gorlicach.

Do gorlickiego Zespołu Szkół Zawodowych przyjechało 12 zespołów ze szkół średnich z Nowego Sącza oraz powiatów gorlickiego i nowosądeckiego. Na rozwiązanie zestawu pytań uczestnicy mieli 45 minut. Arkusze konkursowe oceniała 6 osobowa komisja, wyłoniona w drodze losowania spośród opiekunów zespołów uczniów, a nad jej pracą czuwała przewodnicząca – wizytator z Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Nowym Sączu Pani Barbara Zając.

W trakcie poprawiania prac, uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji pracownika oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie Pani Katarzyny Łysak nt. konspiracji młodzieżowej w latach 1944 -1956.

Wzorem lat ubiegłych, Poseł Barbara Bartuś wręczyła wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom podziękowanie za udział, dyplomy i upominki. W tym roku uczniowie i nauczyciele otrzymali jeden z naszych symboli narodowych – okolicznościową biało-czerwoną flagę ze specjalnym certyfikatem oraz listem gratulacyjnym od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego przygotowaną z okazji obchodów Jubileuszu Odzyskania Niepodległości. Ponadto w ręce młodzieży trafiła wydana przez IPN książka „Od Niepodległości do Niepodległości” oraz „Przewodnik po Historii Polski” – specjalny informator przedstawiający w skrótowej formie dzieje naszego narodu.

Laureatami tegorocznego Konkursu Historycznego „Wolność trzeba stale zdobywać – Kapłani w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie na tle historii Polski od 1 IX 1939 do 2 IV 2005” zostali:

  • I miejsce drużyna w składzie: Natalia Drożdż, Magdalena Majewska i Józef Koterla z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu, uzyskując łącznie 79 punktów;
  • II miejsce zdobył zespół z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu, uzyskując łącznie 78 punktów, w składzie Agata Szura, Katarzyna Guzik, Piotr Koszyk;
  • III miejsceex aequo z liczbą 75 punktów zdobyły drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu w składzie: Marek Grela, Marcin Gajda i Bartłomiej Uzar oraz drużyna z Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach w składzie Artur Wierzbicki, Marcin Dyląg, Kamila Lewandowska;
  • IV miejsce dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach, wywalczył zespół w składzie Jakub Skwarczewski, Dawid Lorczyk i Dominik Kamiński, zdobywając 65 punktów
  • V miejsce z ilością 64 punktów po teście pisemnym przypadło ex aequo drużynie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Nowym Sączu w składzie: Dominika Potoczek, Adela Wójcicka i Kordian Bielak oraz drużynie z Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie w składzie: Anna Gębarowska, Kamila Gruca oraz Sara Kmak.

Po przeprowadzeniu ustnej „dogrywki” V miejsce zajął Zespół z Nowego Sącza.

Nagrodą dla zespołów, zajmujących  miejsca od I do V jest wyjazd na dwa dni do Warszawy, sponsorowany przez Poseł Barbarę Bartuś, Radnego Tomasza Płatka i Stowarzyszenie ,,Nasze Miasto” w Gorlicach.

Uczeń, który uzyskał najlepszy indywidualny wynik punktowy otrzyma stypendium z Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków w wysokości 1500 zł. W tym roku takim zwycięzcą został Artur Wierzbicki z Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach, który indywidualnie zdobył 31 punktów na 36 możliwych.

Konkurs Historyczny dla uczniów szkół średnich w roku szkolnym 2018/2019 rozstrzygnięty