Rota, Boże coś Polskę, Mazurek Dąbrowskiego, Hymn Pierwszej Brygady i Warszawianka 1831 – to tylko niektóre pieśni, które zabrzmiały podczas V Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Niestrudzenie organizatorem tego podniosłego konkursu jest Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.
„Polska pieśń patriotyczna jest zwierciadłem ponad tysiącletniej historii dziejów naszej Ojczyzny. Chcąc popularyzować taki repertuar wśród dzieci i młodzieży, wspólnie z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Gorlickim Centrum Kultury oraz Tomaszem Płatkiem Przewodniczącym Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Gorlickiego od sześciu lat z dumą i radością organizujemy Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej” – mówiła podczas konkursu Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.
W tym roku po raz pierwszy do współorganizacji włączyło się też Stowarzyszenie „Nasze Miasto” w Gorlicach.
Tegoroczna V edycja konkursu miała także szczególny wymiar, ponieważ została objęta Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, a informacja o tym widnieje na stronie internetowej Prezydenta RP w zakładce Patronaty.
Honorowy Patronat nad Konkursem objął Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
Konkursowe przesłuchania uczestników odbyły się w dniach 11 i 12 lutego 2019 roku. Na scenie Zespołu Szkół Muzycznych w Gorlicach wystąpiło 40 solistów i 6 zespołów w dwóch kategoriach: Szkoły gimnazjalne i ponadpodstawowe oraz Szkoły podstawowe.
Uczniowie biorący udział w Konkursie wykonali wylosowane dwie zwrotki z pięciu obowiązkowych utworów przewidzianych w regulaminie oraz wybrany przez siebie utwór dowolny o tematyce patriotycznej.
Wokalne popisy uczestników – solistów i zespołów – pod względem doboru repertuaru, znajomości tekstu i melodii, muzykalności i warunków głosowych, brzmienia i techniki wokalnej oraz interpretacji i ogólnego wyrazu artystycznego oceniała Komisja pod przewodnictwem Henryka Rąpały – Dyrektora ZPSM w Gorlicach.
W pracach komisji uczestniczyli także:
- Barbara Bartuś – Poseł na Sejm RP,
- Natalia Zabrzeska – Solistka Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza
- Janusz Zięba – Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury,
- Robert Gryzik – Dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej,
- Dariusz Gorajczyk – Pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Krakowie.
„Dwudniowe przesłuchania to była wielka radość i przyjemność. Dziękuję, że tak licznie odpowiedzieliście na moje zaproszenie. Serce się raduje patrząc na tak piękną młodzież, która odkrywa na nowo, dla siebie i dla nas, polskie pieśni patriotyczne. Chcemy przez ten konkurs kształtować w Was miłość do Ojczyzny i budować patriotyczne postawy.” – mówiła Poseł Barbara Bartuś.
W kategorii Szkoły gimnazjalne i ponadpodstawowe laureatami V Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej zostali:
Kategoria soliści
I miejsce – Aleksandra Biernacka z Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu,
II miejsce – Karolina Niepsuj z ZSZ w Grybowie,
III miejsca ex aequo – Natalia Romanek z ZSZ w Grybowie i Aleksandra Biel z Samorządowego Centrum Edukacji Szkolnej w Bereście.
Komisja przyznała również trzy wyróżnienia, które otrzymały:
- Kinga Święs ze Szkoły Podstawowej w Dominikowicach,
- Julia Wincenciak ze Szkoły Podstawowej w Piorunce
- Wiktoria Chowaniec ze Szkoły Podstawowej w Bystrej.
W kategorii zespołów Komisja Konkursowa przyznała dwa wyróżnienia, które otrzymali:
- Zespół “IUBILEMUS” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu
- Duet Gabriela Korneusz i Roxana Barszcz z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach.
Laureatami w kategorii uczniowie szkół podstawowych klas I –VI zostali :
Kategoria soliści
I miejsce – Karolina Przybylska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szymbarku
II miejsce – ex aequo – Aleksandra Wiejaczka ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Stanisława Pękali w Szalowej oraz Wiktoria Kołodziej ze Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Wilczyskach
III miejsce – Zuzanna Hadalska z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce
Wyróżnienia otrzymali:
- Wiktoria Ziobrowska ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mszance,
- Patryk Kruczek ze Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Bobowej
- Kinga Iwan ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku.
Kategoria zespoły:
I miejsce – Chór Szkolny ze Szkoły Podstawowej w Bobowej
II miejsce – Zespół Wokalno-Instrumentalny “Gama” ze Szkoły Podstawowej w Wilczyskach
W kategorii zespołów Komisja Konkursowa nie przyznała III miejsca. Wyróżnienia otrzymały:
- Zespół “Profeel” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Limanowej
- Zespół Wokalny “PRIMA” ze Szkoły Podstawowej w Dominikowicach.
Wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie zostali obdarowani przez Poseł Barbarę Bartuś upominkami składającymi się publikacji i gier przekazanych przez IPN oraz materiałami pochodzącymi z Sejmu RP, a szkoły biorące udział w konkursie otrzymały pięciopłytowe albumy „Pieśni Polskich Powstań Narodowych” wydane z okazji Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na płytach znajduje się kanon najpiękniejszych pieśni patriotycznych powstałych podczas polskich powstań narodowych. Fundatorem płyt jest Polskie Radio – Patron Medialny Konkursu.
Wybrani laureaci wystąpią z Orkiestrą Reprezentacyjną Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu podczas uroczystego koncertu odbywającego się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Gorlickim Centrum Kultury w niedzielę 3 marca 2019 roku. Z laureatami Konkursu, którzy wezmą udział w części koncertowej obchodów Organizatorzy będą się kontaktować indywidualnie.
Podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wszystkim laureatom zostaną wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody. Laureaci I miejsc w kategorii solistów otrzymają zaproszenia na dwudniową wycieczkę do Warszawy, a zwycięski zespół otrzyma zaproszenie do Stadniny Koni Huculskich ,,Gładyszów” w Regietowie.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej.