W niedzielę 30 kwietnia 2017 roku Poseł Barbara Bartuś wzięła udział oficjalnych uroczystościach obchodów 102 rocznicy Bitwy Gorlickiej, które odbyły się na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach.
O godzinie 12.00 odbyła się modlitwa ekumeniczna w intencji poległych w Bitwie pod Gorlicami poprowadzona przez duchownych wyznań rzymskokatolickich, grekokatolickich i prawosławia.
W apelu poległych i modlitwie ekumenicznej na Górze Cmentarnej udział też wzięli przedstawiciele władz samorządowych, delegacje zagraniczne, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej w Nowym Sączu i liczne poczty sztandarowe. W uroczystości uczestniczyła także spora grupa mieszkańców Gorlic i okolicznych miejscowości.
Przez cały czas trwania uroczystości wartę przy krzyżu pomnikowym cmentarza pełnili przedstawiciele służb mundurowych, grup rekonstrukcyjnych i harcerze.
Poseł Barbara Bartuś złożyła hołd spoczywającym na cmentarzu składając wieniec pod centralnym krzyżem-pomnikiem. Na zakończenie dokonała wpisu w Księdze Pamiątkowej.
Bitwa Gorlicka była punktem zwrotnym toczących się od kilku miesięcy walk na odcinku frontu biegnącego od grzbietu Karpat poprzez Magurę Małastowską, Gorlice, Łużną, Staszkówkę i Gromnik. Rankiem 2 maja 1915 roku siły niemiecko-austriackie gen. Augusta von Mackensena zaatakowały Rosjan pod Gorlicami. Na liczącym 35 km odcinku planowanego przełamania frontu wojska niemiecko-austriackie dysponowały ok. 217.tys żołnierzy, ponad 1000 dział oraz 70 moździerzami. Rosjanie przeciwstawili im. ok. 70-80 tys. żołnierzy i tylko 200 dział. Do wieczora pierwszego dnia natarcia wojskom sprzymierzonym udało się złamać wszystkie punkty pierwszej linii obrony rosyjskiej i wyprzeć przeciwnika kilka kilometrów na wschód. Niestety Gorlice zniszczono niemal w całości.
Bitwa gorlicka była przełomowym wydarzeniem na froncie austriacko-rosyjskim i złamała w znacznej mierze rosyjską inicjatywę zaczepną.
Relację z uroczystości można zobaczyć https://archiwum.rtvg.pl/pl/224/12467/modlitwa-ekumeniczna.html