W dniach 3 – 5 października 2017 r. Pani Poseł Barbara Bartuś przewodniczyła Delegacji Sejmu i Senatu RP na Sesji Jesiennej ZP OBWE w Andorze. Główne panele były poświęcone tematyce migracji i kryzysu humanitarnego, prawom człowieka, wojnie na Ukrainie i zmianom klimatycznym. W obradach uczestniczyło ponad 180 parlamentarzystów z krajów członkowskich OBWE, aNBSPtakże przedstawiciele instytucji OBWE, Korpusu Dyplomatycznego oraz członkowie Parlamentu i Rządu Andory – gospodarza Sesji.
Pani Poseł Barbara Bartuś szczególnie aktywnie włączyła się w prace panelu dotyczącego bezpieczeństwa środowiska naturalnego i zmian klimatycznych. Zabierając głos jako Przewodnicząca polskiej delegacji zwróciła uwagę na fakt, że dynamicznie rozwijająca się polska gospodarka potrzebuje coraz więcej energii.
Jednocześnie Pani Poseł wskazała, iż konieczność pokrycia owego zwiększonego zapotrzebowania musi być jednoznacznie związana zarówno z efektywnością kosztową, jak i ścisłą realizacją celów środowiskowych. W tym kontekście Przewodnicząca polskiej delegacji podkreśliła wysiłki podejmowane przez nasz kraj w celu stałej dywersyfikacji miksu energetycznego.
Mają one na celu stopniową zmianę profilu polskiej energetyki z dominującego modelu węglowego na zrównoważony – z coraz większym udziałem energii odnawialnej, pozyskiwanej głównie z energii wodnej i geotermii. Poseł Barbara Bartuś zaznaczyła, że Polska dzięki korzystnej strukturze zalesienia i profesjonalnie prowadzonej gospodarce leśnej posiada duży potencjał w ograniczaniu koncentracji CO2 w atmosferze, a przez to jest krajem o imponujących wynikach w aktywnej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Na zakończenie swojego wystąpienia Poseł Barbara Bartuś zaprosiła zgromadzonych na sesji w Andorze na największą na świecie konferencję ONZ poświęconą zmianom klimatu – COP 24, która odbędzie się w Katowicach w przyszłym roku.
Podczas obrad Sesji Jesiennej ZP OBWE w Andorze polska delegacja pod Przewodnictwem Poseł Barbary Bartuś została także oficjalnie przyjęta do Grupy Wsparcia Jedwabnego Szlaku. Celem Grupy zrzeszającej kraje członkowskie Zgromadzenia i Chiny jest promocja nowego jedwabnego szlaku, czyli rozwijanie między sygnatariuszami intensywnej współpracy w zakresie gospodarki, transportu, edukacji i bezpieczeństwa. Przewodnicząca polskiej delegacji Barbara Bartuś zadeklarowała aktywne uczestnictwo naszego kraju w tym historycznym projekcie.