Ta jubileuszowa, tegoroczna edycja Konkursu organizowanego przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś, została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Informacja o powyższym została zamieszczona na stronie Pana Prezydenta RP www.prezydent.pl w aktualnościach w zakładce patronaty-prezydenta-rp.
Współorganizatorami Konkursu byli: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, Gorlickie Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Szkoła Muzyczna I st. w Bobowej, Starosta Gorlicki Mirosław Waląg, Tomasz Płatek – Radny Województwa Małopolskiego oraz włączyło się Stowarzyszenie Beskid Pokoleń.
Patronat medialny nad Konkursem objęli : Telewizja Trwam, telewizja wPolsce24, Radio Maryja, Tygodnik Katolicki Niedziela, tygodnik Sieci, RDN Małopolska, Trendy Radio, Radio VIA, portal Niezalezna.pl, Sądeczanin.info, Gorlice24.pl i Góral.info.
Podobnie jak w ubiegłych latach, Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego oraz Miasta Nowy Sącz. Uczestnicy rywalizowali w kategoriach solistów i zespołów. Soliści podzieleni byli na trzy grupy wiekowe: klasy I-V, VI-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe. W przesłuchaniach konkursowych ostatecznie zaprezentowało się 30 solistów i 3 zespoły z dwudziestu szkół z trzech powiatów.
Każdy uczestnik musiał wykonać z pamięci dwa utwory – pierwszy, to wylosowany z listy pieśni obowiązkowych, na której znajdowały się : ,,Mazurek Dąbrowskiego”, ,,Pierwsza Brygada”, ,,Warszawianka 1831”, ,,Rota”, ,,Boże coś Polskę” oraz ,,Piechota”, a drugi – dowolny utwór o tematyce patriotyczno-historycznej. Występy młodych artystów można było obserwować online oraz oglądnąć obecnie m.in. na stronie Facebook Poseł Barbary Bartuś.
Występy uczestników oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Henryk Rąpała – Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach (Przewodniczący), Janusz Zięba – Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury, Robert Gryzik – Dyrektor Szkoły Muzycznej I st. w Bobowej, Łukasz Płatek – pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie, Tomasz Kubala – Dyrektor z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach oraz ppor. SG Wacław Wacławiak – Zastępca Naczelnika Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.
Podczas przesłuchań wielu uczestników wystąpiło w eleganckich strojach nawiązujących do historii i tradycji. Uczestnicy starannie dobrali swoje ubiory, by oddać ducha pieśni, które wykonywali oraz wyrazić szacunek do historii i bohaterów Polski.
Takie świadome podkreślenie wartości patriotycznych poprzez strój i repertuar to ważny sposób na pielęgnowanie pamięci o przeszłości. Dzięki temu młode pokolenie nie tylko rozwija swoje talenty, ale także kształtuje poczucie tożsamości i dumy narodowej.
Laureatami X Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej zostali :
W kategorii soliści – uczniowie szkół podstawowych klas I-V
I miejsce – Oliwier Wąchała, uczeń klasy II (8 lat) Katolickiej Niepublicznej Szkoły Ogólnokształcącej I stopnia w Nowym Sączu,
II miejsce – Lena Biel, uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Szczereżu,
III miejsce – ex aequo: Lena Kwarcińska, uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej im. Mjr Henryka Dobrzańskiego Hubala w Jankowej oraz Konrad Wacławik, uczeń klasy V Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kwiatonowicach,
Wyróżnienie – Aleksandra Skałba, uczennica klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipinkach
W kategorii soliści – uczniowie szkół podstawowych klas VI-VIII
I miejsce – Maja Baran, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II we Florynce,
II miejsce – ex aequo: Lena Wacławik, uczennica klasy VII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kwiatonowicach oraz Kinga Krygowska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej w Lipinkach,
III miejsce – ex aequo: Zofia Gryboś, uczennica klasy VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kwiatonowicach oraz Magdalena Biel uczennica klasy VIII, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łącku,
Wyróżnienie – Zuzanna Klimczak, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej im. Św. Kingi w Maciejowej oraz Amelia Spólnik uczennica klasy VI, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Ropie,
W kategorii soliści, uczniowie szkół ponadpodstawowych
I miejsce – Jakub Jędrzejowski, uczeń klasy IV Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach,
II miejsce – nie przyznano
III miejsce – ex aequo: Gabriela Guzik, uczennica klasy I, I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach oraz Anna Klesyk, uczennica klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego w Bieczu,
W kategorii Zespoły I miejsce zajął Zespół Wokalny ,,Ósemka”, uczennice klas IV-VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Nowym Sączu,
II i III miejsca nie przyznano
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy, a laureaci otrzymają nagrody podczas uroczystych obchodów poświęconych Żołnierzom Niezłomnym. Nagrodą główną dla zdobywców I miejsc w kategorii solistów jest wyjazd wraz z opiekunem na dwa dni do Warszawy, a pozostali laureaci otrzymają nagrody książkowe. Z kolei najlepszy zespół został zaproszony wraz z opiekunem do Stadniny Koni Huculskich Gładyszów w Regietowie.
Ponadto wybrani laureaci wystąpią wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które odbędą się w niedzielę 2 marca 2025 roku w Sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury o godz. 15.00.
Uroczystości w GCK zostaną poprzedzone Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych w Bazylice Mniejszej Narodzenia NMP w Gorlicach o godzinie 13.00.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tych wyjątkowych obchodach!
Historię określa się jako nauczycielkę życia. W przyszłym roku przypada 80 rocznica zakończenia II wojny światowej, największej i najkrwawszej wojny w historii ludzkości, która trwała sześć lat, a uczestniczyły w niej 72 państwa.
Świat Zachodni z pewnością będzie tę rocznicę świętował, ale dla Polaków podpisanie 7 maja 1945 roku aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej i oficjalne zakończenie II wojny światowej w Europie z pewnością nie było wyzwoleniem.
Dla Polski rozpoczął się okres walki z nowym, sowieckim okupantem, który już od momentu ponownego wkroczenia na ziemie polskie w styczniu 1944 r. zwalczał wszelkie polskie dążenia do pełnej niepodległości. Rozpoczął się okres aresztowań, przesłuchań, tortur i mordów na żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego. Często w tym celu Sowieci wykorzystywali więzienia, w których nie tak dawno to Niemcy mordowali Polaków.
Historia naszej Ojczyzny po II wojnie jest w programie IV klasy Liceum, ale warto tym okresem zainteresować młodzież wcześniej i ponad wymogi szkolne, ponad zagadnienia niezbędne do pozytywnej oceny z historii. Edukacja historyczna jest podstawą polityki pamięci, podstawą naszego trwania jako państwo i jako wspólnota narodowa.
Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś Szkołę pragnie zaprosić do udziału w konkursie historycznym „Koniec wojny – nowe zniewolenie. Polska w latach 1944-1988” organizowanym przez nią we współpracy z Krakowskim Oddziałem IPN-u, Starostą Gorlickim Mirosławem Walągiem, Starostą Nowosądeckim Tadeuszem Zarembą, Starostą Limanowskim Mieczysławem Urygą i Starostą Nowotarskim Tomaszem Hamerskim
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu: gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego i Miasta Nowy Sącz. Tematyka konkursu skupia się wokół zagadnień:
Finał Konkursu odbędzie się 29 kwietnia 2025 r. (wtorek) w Liceum Ogólnokształcącym im. Artura Grottgera w Grybowie , ale deklarację udziału szkoły należy złożyć już w styczniu 2025 r.. Etap szkolny pod nadzorem Współorganizatora przeprowadzają Szkoły we własnym zakresie, wyłaniając jeden trzyosobowy Zespół uczniów, który weźmie udział w Finale.
W imieniu organizatorów zachęcamy uczniów do poszerzania swojej wiedzy i udziału w Konkursie. Na wszystkich uczestników czekają upominki. Przewidziane są też atrakcyjne nagrody. Laureaci miejsc od I do V Finału wraz z opiekunami wyjadą w maju 2025 roku na dwa dni do Warszawy.
W załączeniu Regulamin z wykazem zagadnień i wykazem literatury oraz formularz zgłoszeniowy uczestników konkursu wraz z załącznikami. Zgłoszenie Szkoły do udziału w Konkursie należy przesłać mailem do biura Poseł Barbary Bartuś w terminie od 14 do 17 stycznia 2025 r..
Regulamin konkursu “Koniec wojny – nowe zniewolenie. Polska w latach 1944- 1988”
Zgoda na przetwarzanie danych – uczestnik pełnoletni
Zgoda na przetwarzeni danych – uczestnik niepełnoletni
]]>
Współorganizatorami X edycji Konkursu są: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, Gorlickie Centrum Kultury w Gorlicach, Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Dyrektor Szkoły Muzycznej I st. w Bobowej Robert Gryzik, Starosta Gorlicki Mirosław Waląg i Tomasz Płatek Radny Województwa Małopolskiego.
Tegoroczny X Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego oraz z Miasta Nowy Sącz.
Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 11 i 12 lutego 2025 roku w Auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach. Laureaci Konkursu wystąpią podczas uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”, które odbędą się 2 marca 2025 roku w sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury w Gorlicach.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP Pana prof. Lecha Kaczyńskiego ustawą przyjętą w 2011 roku, jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, za ich świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej, za ich krew przelaną w obronie Ojczyzny. Żołnierze „Wyklęci” mieli być wymordowani, wrzuceni do nieznanych grobów, zasypani oraz zapomniani, i to za to iż walczyli o Polskę wolną i Niepodległą.
Organizowany Konkurs i uroczyste obchody poświęcone Niezłomnym Polakom mają na celu wspieranie wychowania patriotycznego młodzieży, poszerzenie znajomości polskich pieśni narodowych, polskich symboli i polskiej kultury oraz historii naszej Ojczyzny, szczególnie tej najnowszej.
Więcej szczegółów dotyczących Konkursu można znaleźć w załączonym poniżej Regulaminie, który został też wysłany drogą mailową do wszystkich szkół okręgu wyborczego Poseł Barbary Bartuś.
Regulamin X Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej
Załącznik 2 – Karta zgłoszenia uczestników X Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej
Załącznik 3 – Zgoda na przetwarzanie danych osobowych (uczestnik niepełnoletni)
Załącznik 3 – Zgoda na przetwarzanie danych osobowych (uczestnik pełnoletni)
Załącznik 4 – Zgoda na przetwarzanie wizerunku (uczestnik niepełnoletni)
Załącznik 4 – Zgoda na przetwarzanie wizerunku (uczestnik pełnoletni)
]]>