Strona główna Aktualności Inne

Inne

Letnia sesja ZP OBWE w Mińsku

W dniach 6-9 lipca 2017 r. w Mińsku odbyła się letnia sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Delegacji Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przewodniczyła Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, która do Mińska dojechała na najważniejsze głosowania i wybory.

Doroczna letnia sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE zakończyła się przyjęciem Deklaracji Mińskiej, która zawiera 16 rezolucji, odnoszących się m.in. do bezpieczeństwa w regionie OBWE, trwających konfliktów i integralności terytorialnej Ukrainy, walki z terroryzmem, substancji psychoaktywnych, bezpieczeństwa energetycznego i migracji.

Więcej…

 

Hołd ofiarom represji stalinowskich

Delegacja Sejmu i Senatu RP do ZP OBWE, z Przewodniczącą Poseł Barbarą Bartuś, przebywając w Mińsku na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego, wykorzystała w sobotę 8 lipca 2017 roku południową przerwę w posiedzeniu, aby udać się do Kuropat.

Polscy parlamentarzyści wraz z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej na Białorusi Konradem Pawlikiem złożyli tam biało-czerwone wiązanki i zapalili znicze na symbolicznych grobach pomordowanych Polaków.

Uroczysko Kuropaty, to miejsce na obrzeżach Mińska, gdzie znajdują się masowe groby ludzi rozstrzelanych przez NKWD w latach 1937–1941. Ofiary egzekucji to zarówno Polacy, jak i Białorusini. Według różnych danych na cmentarzysku tym spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do nawet 250 tysięcy pomordowanych.

Więcej…

 

Spotkanie z delegacją gruzińską w ramach dorocznej sesji ZP OBWE

Na forum OBWE Polska, obok Kanady, Litwy, Norwegii, Rumunii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA, jest aktywnym członkiem „Grupy Przyjaciół Gruzji”.

W sobotę 8 lipca 2017 roku w ramach dorocznej sesji ZP OBWE w Mińsku doszło do gruzińsko - polskiego spotkania bilateralnego. Spotkanie to kolejny krok pogłębiania przyjaźni polsko-gruzińskiej i kontynuowania dobrej współpracy.

Inicjatywa dwustronnych rozmów wyszła ze strony nowej Przewodniczącej Delegacji Gruzińskiej Sofii Katsaravej. Dla Gruzji priorytetem jest uznanie przez społeczność międzynarodową suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji, w skład której wchodzą Abchazja i Osetia Płd. Gruzja nie uznaje funkcjonowania tych republik jako samodzielnych podmiotów.

Więcej…

 

Spotkanie z Prezydentem Stanów Zjednoczonych

W południe 6 lipca 2017 r. na Placu Krasińskich Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wygłosił pierwsze w Europie publiczne wystąpienie. Na Placu zgromadzili się polscy parlamentarzyści posiadający specjalne przepustki wydane przez administrację Stanów Zjednoczonych. Wśród Posłów i Senatorów RP, którzy zasiedli w pierwszych rzędach przed pomnikiem Powstania Warszawskiego była także Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przybył do Warszawy na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy wieczorem 5 lipca 2017 roku. Polska jest pierwszym krajem w Europie, w którym nowy Prezydent USA złożył wizytę. To ogromne wyróżnienie dla naszego kraju i duży sukces naszej dyplomacji.

Więcej…

 

W Gorlicach powstała Grupa Straży Granicznej

W maju rok temu, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka, przywrócono w Nowym Sączu Karpacki Oddział Straży Granicznej. Było to wypełnienie zobowiązania parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z Sądecczyzny, jakie złożyli mieszkańcom, po tym jak poprzedni Rząd PO-PSL zlikwidował ten Oddział.

Poseł Barbara Bartuś, jako cel postawiła sobie jednak nie tylko przywrócenie Oddziału Straży Granicznej do Nowego Sączą, ale też utworzenie Placówki Straży na Ziemi Gorlickiej. W poniedziałek 3 lipca 2017 roku zrobiono pierwszy krok w tym kierunku.

Więcej…

 
Więcej artykułów…