Strona główna Aktualności Spotkania

Spotkania

Obchody VI rocznicy pogrzebu pary prezydenckiej

W poniedziałek, 18 kwietnia 2016 r. Poseł Barbara Bartuś wzieła udział w obchodach 6. rocznicy pogrzebu pary prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskich, które odbyły się w Katedrze na Wawelu.

Głównym punktem uroczystości rocznicowych była Msza św., odprawiona przez Metropolitę Krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Kardynał Dziwisz mówił: „Przed sześcioma laty na Wawelu spoczęły dwie trumny, ale (...) zapisany w nich jest los wszystkich pozostałych towarzyszy ostatniej, podniebnej podróży. Zapisana jest w nich również pamięć o spoczywających w katyńskich mogiłach synów polskiego narodu”.

Więcej…

 

Koncert Andrzeja Kołakowskiego w VI rocznicę katastrofy smoleńskiej

W niedzielne popołudnie 17 kwietnia 2016 r. w Bazylice Mniejszej NNMP w Gorlicach odbyły się zorganizowane przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś oraz gorlickie struktury Prawa i Sprawiedliwości uroczystości, upamiętniające VI Rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem oraz zbrodnię katyńską. Gościem specjalnym tegorocznych obchodów był znany bard patriotyczny, działacz opozycyjny, poeta i pedagog dr Andrzej Kołakowski, odznaczony w 2009 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Mszy św. w intencji Ojczyzny, Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wszystkich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem oraz w intencji ofiar zbrodni katyńskiej przewodniczył Ks. Proboszcz Stanisław Ruszel.

Więcej…

 

Pociągi wróciły do Gorlic!

W dniu 1 kwietnia 2016 r. Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wzięła udział w powitaniu inauguracyjnego przejazdu pociągu, wznowionego połączenia kolejowego relacji Rzeszów – Jasło – Biecz – Gorlice.

Pociąg REGIO Rzeszów – Gorlice wyjechał z Rzeszowa o godzinie 15:20 i po podróży trwającej dokładnie 2 godziny 13 dotarł do Gorlic. Po przyjeździe na gorlicką stację kolejową, pociąg wyruszył w drogę do Jasła, zabierając zaproszonych gości do restauracji Stary Dworzec na uroczysty obiad.

Gorlice – niemal 30-tysięczne miasto powiatowe od lat pozbawione było jakichkolwiek połączeń kolejowych.

Więcej…

 

Ks. Ignacy Piwowarski odznaczony „Krzyżem Wolności i Solidarności”

2 marca 2016 r. w Gorlicach, podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ceniony duszpasterz Solidarności ziemi sądeckiej ks. Ignacy Piwowarski, w uznaniu zasług i cech charakteru otrzymał „Krzyż Wolności i Solidarności”, nadany mu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

„Krzyż Wolności i Solidarności” wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Jest to odznaczenie państwowe nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL.

Więcej…

 

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, przy współpracy z Gorlickim Centrum Kultury i Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, 2 marca br. już po raz trzeci zorganizowała Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Zaledwie od kilku lat trwa wzmożone przywracanie pamięci o niezłomnych bohaterach polskiego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej kontynuowali dzieło Armii Krajowej, walczącej z okupantem, wówczas hitlerowskim. Naszym wspólnym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o „Żołnierzach Niezłomnych”, którzy wbrew komunistycznej propagandzie byli ludźmi wielkiej wiary i miłości.

Więcej…

 

XV Charytatywny Bal Noworoczny

6 lutego 2016 r. w Sękowskim Dworze już po raz piętnasty odbył się Charytatywny Bal Noworoczny, zorganizowany przez ks. Jerzego Gondka, Proboszcza Parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Gorlicach. Honorowym patronat nad balem objęła Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

Jak co roku podczas balu odbyła się również licytacja przekazanych darów, wśród których znalazł się obraz podarowany przez Panią Poseł. Dochód z imprezy przeznaczony został na rzecz dzieci niepełnosprawnych – podopiecznych Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego Caritas oraz Kuchni dla Ubogich.

 

Debata o oświacie z Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską

Pod hasłem „Uczeń – rodzic – nauczyciel. Dobra zmiana” rozpoczęła się ogólnopolska debata o systemie oświaty. Jej celem jest przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących zmian wprowadzanych w edukacji przez obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Z inicjatywy Poseł Barbary Bartuś, 4 lutego 2016 r. wizytę w Gorlicach złożyła Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Na miejsce konsultacji wybrano oddalony od Warszawy powiat gorlicki, w którym można spotkać się ze specyfiką małych ośrodków oświatowych. Jest to ogromne wyróżnienie dla naszego regionu, który przez ostatnie lata był zapomniany i spychany na margines.

Więcej…

 

Dzień Babci i Dziadka w ZSP w Libuszy

Z okazji Dnia Babci i Dziadka, 23 stycznia 2016 r. dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Libuszy przedstawiły swoim bliskim Jasełka pt. „Kolędujemy z babcią i dziadkiem”. Na uroczystość zaproszona została Pani Poseł Barbara Bartuś.

Dzieci zaprezentowały program artystyczny, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wystąpiły przed swoimi dziadkami. Uroku inscenizacji dodały wspólnie zaśpiewane kolędy, a klimat świąt, czasu pojednania i radości niewątpliwie udzieli się wszystkim.

 

V Marsz Wolności i Solidarności

W niedzielę 13 grudnia 2015 r. w Warszawie odbył się V Marsz Wolności i Solidarności. Z inicjatywy Poseł Barbary Bartuś z Gorlic wyruszył autokar, którym mieszkańcy ziemi gorlickiej i sądeckiej udali się do Warszawy, by oddać hołd ofiarom stanu wojennego. Marsz był również wyrazem poparcia dla rządu oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

Pani Poseł oprowadziła gorlicką grupę po gmachu Sejmu RP, a następnie wszyscy udali się na Mszę św. w kościele św. Aleksandra. Na Placu Trzech Krzyży zgromadziły się tłumy ludzi, trzymających w ręku, powiewające na wietrze biało-czerwone flagi i chorągiewki z logo Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej…