Strona główna Aktualności Inne Letnia sesja ZP OBWE w Mińsku

Letnia sesja ZP OBWE w Mińsku

W dniach 6-9 lipca 2017 r. w Mińsku odbyła się letnia sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Delegacji Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przewodniczyła Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, która do Mińska dojechała na najważniejsze głosowania i wybory.

Doroczna letnia sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE zakończyła się przyjęciem Deklaracji Mińskiej, która zawiera 16 rezolucji, odnoszących się m.in. do bezpieczeństwa w regionie OBWE, trwających konfliktów i integralności terytorialnej Ukrainy, walki z terroryzmem, substancji psychoaktywnych, bezpieczeństwa energetycznego i migracji.

Poseł Barbara Bartuś wypowiadając się dla PAP podkreśliła, że rola Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE rośnie. Był okres, kiedy znaczenie Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wydawało się mniejsze. Błędnie myśleliśmy, że żyjemy w bezpiecznych czasach i nie grożą nam konflikty. Wydarzenia w Gruzji, na Ukrainie zburzyły to myślenie –  mówiła.

Właśnie zgłoszona przez stronę ukraińską rezolucja o przywróceniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy wywołała podczas sesji najbardziej wzburzoną debatę. Pomimo próby zablokowania przez rosyjskich parlamentarzystów włączenia rezolucji do deklaracji mińskiej Zgromadzenie przyjęło rezolucję.

Dla Polski jednak istotną jest przyjęta poprawka prezentowana przez Senatora Grzegorza Biereckiego do rezolucji o bezpieczeństwie energetycznym usuwająca zapis wzywający do działań eliminujących udział węgla jako nośnika energii. Ostatecznie rezolucja nie wzywa do zakończenia produkcji energii w oparciu o węgiel, ale do wprowadzania niskoemisyjnych technologii.

Podczas sesji plenarnej ZP OBWE odbyły się wybory nowych władz Zgromadzenia. Przewodniczącą na kolejną kadencję została Austriaczka Christine Muttonen. Wybrano również 4 wiceprzewodniczących i skarbnika organizacji. Wiceprzewodniczącymi zostali włoska parlamentarzystka z partii Demokratycznej Marietta Tidei, Senator Stanów Zjednoczonych z Parti Republikańskiej Roger Wicker, szwedzka parlamentarzystka Margareta Cederfelt oraz ponownie rumuński parlamentarzysta z Partii Narodowo-Liberalnej Viktor Dobre.