Strona główna Aktualności Inne Spotkanie z delegacją gruzińską w ramach dorocznej sesji ZP OBWE

Spotkanie z delegacją gruzińską w ramach dorocznej sesji ZP OBWE

Na forum OBWE Polska, obok Kanady, Litwy, Norwegii, Rumunii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA, jest aktywnym członkiem „Grupy Przyjaciół Gruzji”.

W sobotę 8 lipca 2017 roku w ramach dorocznej sesji ZP OBWE w Mińsku doszło do gruzińsko - polskiego spotkania bilateralnego. Spotkanie to kolejny krok pogłębiania przyjaźni polsko-gruzińskiej i kontynuowania dobrej współpracy.

Inicjatywa dwustronnych rozmów wyszła ze strony nowej Przewodniczącej Delegacji Gruzińskiej Sofii Katsaravej. Dla Gruzji priorytetem jest uznanie przez społeczność międzynarodową suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji, w skład której wchodzą Abchazja i Osetia Płd. Gruzja nie uznaje funkcjonowania tych republik jako samodzielnych podmiotów.

Podpisane przez Rosję umowy o „sojuszu” z Abchazją i Osetią Płd. skierowane są praktycznie na uzależnienie, a w przyszłości zintegrowanie ich z Rosją.

Przewodnicząca Delegacji Polskiej Poseł Barbara Bartuś wspomniała dotychczasową współpracę i działania jakie w sprawie Gruzji podejmował Prezydent RP ŚP. Prof. Lech Kaczyński i zapewniła że Gruzini wciąż mogą liczyć na polskie wsparcie w tej kwestii.