Strona główna Aktualności Inne Kongres Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze

Kongres Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze

„Polska jest jedna”, to hasło drugiego posiedzenia V Kongresu Programowego Prawa i Sprawiedliwości, które odbyło się 1 lipca 2017 r. w Przysusze k/Radomia. Kongres, w którym wzięła udział Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, był również okazją do podsumowania dotychczasowej pracy i sukcesów Rządu oraz zaprezentowania kierunków działań na najbliższe lata.

Z powiatu gorlickiego w zgromadzeniu oprócz Poseł Barbary Bartuś udział wzięli wybrani przez Zjazd Okręgowy w Nowym Sączu Delegaci: Tomasz Płatek, Marek Ludwin, Zygmunt Fryczek, Janusz Grąglewski i Adam Piechowicz.

Najbardziej oczekiwanym i ważnym punktem Kongresu było wystąpienie Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyński, który w tym dniu tryskał humorem, ale wszyscy mieli ku temu powody. Zjednoczona Prawica rządzi niewiele ponad półtora roku, a wiele dobrego udało się już zrobić i wiele z obietnic wyborczych już zrealizowano.

Prezes Jarosław Kaczyński rozpoczął od ważnych zmian, jakie zaszły w sferze polityki kulturalnej. Podkreślił, że każdy jest wolny i ma prawo do swoich wyborów, ale Rząd nie będzie dofinansowywał projektów antypolskich i uderzających w naszą tradycję.

W obszarze polityki społecznej wskazał zmiany dające powody do dumy, a to Program Rodzina 500+, obniżenie wieku emerytalnego, podwyższenie płacy minimalnej i stawki za godzinę w umowach cywilnoprawnych.

Wiele uwagi Prezes Prawa i Sprawiedliwości poświęcił bezpieczeństwu naszej Ojczyzny. Mówił zarówno o szczycie NATO, jak i podniósł wątek migrantów. Wyraźnie podkreślił, że nie zamierzamy przyjmować osób przybywających nielegalnie do Europy. Jak zaznaczył, nie my eksploatowaliśmy te państwa, z których dziś przyjeżdżają uchodźcy. Nie korzystaliśmy przed laty z ich pracy i nie zapraszaliśmy ich do Europy.

Poruszył także sprawy wiążące się z koniecznymi zmianami w zakresie szkolnictwa wyższego oraz odbudowy polskiej inteligencji. Nie pominął też tematu reformy sądownictwa i wielu, wielu innych spraw. To było ponad godzinne, ale bardzo merytoryczne wystąpienia i jak zwykle bez żadnej kartki, bez notatek.

Po wystąpieniu Prezesa Kaczyńskiego, głos jeszcze zabrali Wicepremier Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki, Wicepremier Jarosław Gowin i Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.