Strona główna Aktualności Inne Spotkanie ze szwedzką delegacją do ZP OBWE

Spotkanie ze szwedzką delegacją do ZP OBWE

Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś jako przewodnicząca Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, odpowiadając na zaproszenie Pani Ambasador Szwecji Ingi Eriksson Fogh, wzięła udział w spotkaniu ze szwedzką delegacją do ZP OBWE.

Spotkanie odbyło się 2 czerwca 2017 r. w rezydencji Ambasadora Szwecji w Warszawie, a Szwecję reprezentowali Kent Härstedt – Przewodniczący Delegacji Szweckiej i jednocześnie Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE oraz parlamentarzyści Göran Pettersson i Christian Holm Barenfeldt.

Podczas spotkania rozmawiano o relacjach z państwami sąsiednimi, współpracy Polski z państwami nadbałtyckimi oraz o sytuacji na Ukrainie, w Rosji i na Białorusi. Jednym z głównych tematów jakie podjęto podczas spotkania, ze względów oczywistych, były relacje polsko – szwedzkie i odbywające się w Nowym Jorku wybory 5 niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Polska w tym roku była jedynym kandydatem z Grupy Europy Wschodniej, ale w celu zdobycia niestałego miejsca konieczne jest uzyskanie 2/3 głosów państw Zgromadzenia Ogólnego NZ. Przy założeniu, że udział wzięłyby wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ, to potrzebne byłoby 129 głosów.

W efekcie okazało się, że Polska uzyskała 190 głosów, tj. najwięcej ze wszystkich kandydatów i 1 stycznia 2018 roku obejmie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przez jeden rok będzie współpracować ze Szwecją, która została wybrana w ubiegłorocznym głosowaniu.