Strona główna Aktualności Inne Laureaci Konkursów Historycznych 2017 z wizytą w Warszawie

Laureaci Konkursów Historycznych 2017 z wizytą w Warszawie

Laureaci tegorocznych konkursów historycznych, organizowanych przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś, 8 czerwca - tuż po północy - wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Wyjazd był nagrodą dla uczniów, którzy zajęli miejsca od drugiego do piątego w tegorocznych konkursach historycznych: „Konstytucja 3 Maja – Czasy Stanisławowskie” oraz „Józef Piłsudski w służbie Niepodległej. W 150 rocznicę urodzin Marszałka”, a także pierwsze miejsca w ,,III Gorlickim Konkursie Pieśni Patriotycznej” w kategorii soliści ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Wycieczka organizowana i sponsorowana była przez Poseł Barbarę Bartuś oraz Przewodniczącego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Gorlickiego Pana Tomasza Płatka.

Autokar wyruszył spod Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach do Nowego Sącza. Tam na placu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury dosiedli się kolejni uczniowie i autokar z 48 osobami wyjechał w kierunku stolicy.

W Warszawie na wszystkich czekał już zamówiony przewodnik. Pogoda była słoneczna, humory uczestników wyprawy znakomite. Spacer w Łazienkach Królewskich - od których rozpoczęte zostało zwiedzanie Warszawy - był dla wszystkich wielką radością. Uczestnicy wycieczki podziwiali jedne z najcenniejszych polskich zabytków - Pałac na Wyspie, malowniczo położony Amfiteatr, Biały Domek, do którego udało się wejść, Starą Oranżerię, gdzie mieści się Królewska Galeria Rzeźby oraz jeden z nielicznych w Europie, oryginalny XVIII-wieczny teatr dworski. Młodzież spacerowała alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów, podziwiając przepiękne pomniki i rzeźby znajdujące się w Ogrodzie Królewskim. Podróż szlakiem europejskiej architektury, doprowadziła uczestników pod Pomnik Chopina, skąd przewodnik poprowadził grupę do stojącego obok Belwederu - pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na dalsze zwiedzanie Warszawy, młodzież udała się na Krakowskie Przedmieście. Uczniowie zobaczyli tam przepiękne budowle, takie jak kościół św. Anny, barokowy kościół św. Krzyża, potężny Pałac Prezydencki z kamiennymi lwami i pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego oraz gmach Pałacu Staszica. Podziwiali także Barbakan i pomnik Małego Powstańca.

Następnie wycieczkowicze wyruszyli w kierunku najbardziej reprezentacyjnego miejsca, położonego w samym centrum Warszawy, a więc Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny. Po obejrzeniu zmiany warty, wszyscy udali się na Stare Miasto, gdzie zobaczyli - mieszczącą się w centralnej jego części - kolumnę Króla Zygmunta III Wazy. Ostatnim punktem programu, przewidzianym na pierwszy dzień wycieczki, było wejście do Zamku Królewskiego na lekcję muzealną, w której wszyscy brali aktywny udział, wykazując się przy tym posiadaną wiedzą. Zmęczeni, ale zadowoleni wycieczkowicze, zakończyli pierwszy dzień zwiedzania stolicy wspólnym ogniskiem.

Drugiego dnia, po porannej, dość wczesnej pobudce i wykwaterowaniu się z miejsca noclegu, przyszedł czas na realizację dalszej części programu. Na początku uczniowie zwiedzili Pałac Prezydencki. Zobaczyli: Sień Główną, gdzie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej witani są goście; Salę Rokoko, w której małżonki głów państw, oczekują na zakończenie rozmów prowadzonych przez ich mężów; Salę Białą im. Lecha Kaczyńskiego, w której Prezydent podejmuje głowy państw oraz szefów rządów innych krajów; jadalnię, która tego dnia wystawnie przygotowana czekała na przyjęcie gości; Salę Niebieską, w której przyjmowane są delegacje zagraniczne oraz prowadzone są ważniejsze konferencje; Salę Kolumnową (Balową), która najbardziej znana jest uczniom z relacji telewizyjnych; Salę Bankietową, w której podziwiać można było eksponowane tam obrazy; Okrągły Stół oraz Kaplicę pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, na ścianach której widnieją m.in. dary od papieży Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do gmachu Sejmu RP. Tam na grupę czekała już przewodnik z Wszechnicy Sejmowej, która po przedstawieniu historii całego obiektu, zabrała wszystkich na galerię Sali posiedzeń Sejmu. Z tego miejsca młodzież obserwowała trwające posiedzenie Sejmu. Prowadzący obrady Sejmu RP Marszałek Joachim Brudziński skierował pozdrowienie do siedzących na galerii gości z Ziemi Gorlickiej i Sądeckiej.

W dalszej części wędrówki po korytarzach Sejmu RP, laureatom towarzyszyła Poseł Barbara Bartuś, która zatroszczyła się oto, aby mimo trwającego w ten dzień posiedzenia Sejmu RP, mogli oni zobaczyć jak najwięcej. Pani Poseł wspólnie z panią przewodnik poprowadziły grupę korytarzami aż do Senatu, pokazując wszystko to, co dla większości wcześniej było niedostępne i znane jedynie z telewizji. Młodzież od środka zobaczyła także rzadziej pokazywaną w relacjach telewizyjnych Salę posiedzeń Senatu.

Po wyjściu z Sali, na tle biało-czerwonych flag, wszyscy zrobili sobie wspólną pamiątkową fotografię z Marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim, który wyszedł do grupy.

Kolejnym punktem zwiedzania była wizyta w Sali Kolumnowej, a także pod tablicami upamiętniającymi parlamentarzystów II Rzeczypospolitej - ofiary II wojny światowej oraz wszystkich tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Na zakończenie wizyty w gmachu Sejmu RP wszyscy jeszcze raz stanęli do pamiątkowych zdjęć, odwiedzili kaplicę sejmową, gdzie każdy mógł dotknąć krzesło na którym siedział Święty Jan Paweł II i udali się na obiad do Restauracji Sejmowej

Po wspólnym obiedzie była jeszcze chwila na odpoczynek, a następnie młodzież udała się do autokaru, który przewiózł grupę pod Muzeum Powstania Warszawskiego. Obiekt sprawia wrażenie, jak gdyby kilkadziesiąt lat temu zatrzymał się czas. Przewodnicy oprowadzili uczniów po poszczególnych ekspozycjach muzealnych. Multimedialne wyposażenie obiektu, chociażby w postaci gogli, przez które można było zerknąć na zabytkowe fotografie, czy też efekty dźwiękowe w połączeniu z wizualizacją zniszczonej stolicy, pozwoliło na wyobrażenie sobie scen, jakie rozegrały się podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. Ponadto w trakcie zwiedzania, każdy mógł zbierać karteczki opisujące walki dzień po dniu na terenie Warszawy.

Ostatnim punktem pobytu w Stolicy było zwiedzanie Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie młodzież zobaczyła groby bohaterów narodowych, Oficerów Wojska Polskiego, ludzi nauki, kultury i sztuki, pisarzy, aktorów i sportowców oraz ofiar katastrof lotniczych, w tym pomnik poległych pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.