Strona główna Aktualności Inne W Sejmie o trzeźwości Narodu

W Sejmie o trzeźwości Narodu

Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś w piątek 26 maja 2017 roku uczestniczyła w konferencji organizowanej przez Parlamentarny Zespół ds. Problemów Uzależnień oraz Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości pt. „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”. Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kuchciński.

Na konferencji związanej z ogłoszonym przez Sejm rokiem troski o trzeźwość Narodu poruszono kwestie wiążące się min. z potrzebą Narodowego Programu Trzeźwości, znaczeniem rodziny w profilaktyce uzależnień oraz szkód zdrowotnych wynikających ze spożywania alkoholu.

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński podczas swojego wystąpienia podkreślał, że: alkoholizm to nie tylko wymiar indywidualnych tragedii, ale (…) sprawa o wymiarze ogólnopaństwowym.

Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski odwołał się z kolei do terminu „wolności”, mówiąc, że: Wolny jest ten, kto stanowi o sobie. A stanowienie o sobie przejawia się w dwóch wymiarach życia człowieka: w samoposiadaniu i samoopanowaniu.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł natomiast wspomniał o skutkach zdrowotnych, a także i społecznych alkoholizmu prowadzących min. do przestępstw, przemocy czy biedy.