Strona główna Aktualności Inne Kolejny konkurs historyczny za nami

Kolejny konkurs historyczny za nami

„Bez dbałości o przeszłość, nie można budować trwałej przyszłości” – powiedziała 17 maja 2017 roku Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś rozpoczynając wraz dyrektorem bieckiego LO i przedstawicielem Kuratorium Oświaty finał Konkursu Historycznego „Józef Piłsudski w służbie Niepodległej. W 150 rocznicę urodzin Marszałka”.

Konkurs historyczny, organizowany przez Poseł Barbarę Bartuś w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu, w tym roku został objęty honorowym patronatem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Pana dr Jarosława Szarka oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty Pani Barbary Nowak

Odbywający się już po raz dziewiąty konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, co roku ma inny zakres, inny temat. W 2008 roku „Polacy na drodze do demokracji i niepodległości w latach 1956 – 1981”, w 2009 roku to „Polska i Polacy w latach II wojny światowej”. W 2010 roku konkurs „Między Rosją, a Niemcami” obejmował okres od wybuchu I wojny światowej do Traktatu Jałtańskiego. Kolejny rok to 220 rocznica uchwalenia I konstytucji w Europie i konkurs w bieckim LO był nt. „Konstytucja 3 Maja – Czasy Stanisławowskie”. Piąta edycja konkursu w 2012 roku odbyła się nt. „Podziemie niepodległościowe w Polsce 1939-1956”, a kolejny konkurs w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbył się nt. „O ojców grób bagnetów poostrz stal… - Powstanie Styczniowe w Polskiej Tradycji Walk o Niepodległość w XIX i XX wieku”. Dla podkreślenia przypadającej w 2014 roku 100 rocznicy wybuchu I Wojny Światowej, tematem konkursu był „Polski Czyn Niepodległościowy 1914 – 1921”, a w 2015 roku „Golgota Wschodu - losy Polaków w Związku Sowieckim 1939-1956. W 75 Rocznicę Zbrodni Katyńskiej i pierwszych deportacji”.

Współorganizatorami konkursu są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Liceum Ogólnokształcące w Bieczu oraz Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Gorlickiego Tomasz Płatek. Corocznie dla uczestników bieckiego konkursu spółka "Uzdrowisko Wysowa" SA nieodpłatnie przekazuje wodę mineralną, a piekarnia "Kasia" Marii i Adama Pawlików w Bieczu dostarcza pyszne drożdżówki.

Na auli bieckiego Liceum 45 uczniów z 15 szkół powiatów gorlickiego, nowosądeckiego oraz limanowskiego zajęło wylosowane miejsca. Uczestnicy mieli 60 minut na wypełnienie testu. Po tym czasie, podczas sprawdzania prac przez komisję konkursową, uczniowie udali się pod opieką Pani Ewy Knybel, na wycieczkę po Bieczu.

Po powrocie konkursowiczów, Poseł Barbara Bartuś wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz upominki, a następnie Pani Wizytator Monika Przybyło z Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu odczytała protokół Komisji konkursowej.

Zajmując I miejsce wyjazd do Brukseli wygrała drużyna w składzie: Karolina Serwońska, Paweł Biernacki i Łukasz Przyczynek z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu uzyskując łącznie 233 punktów.

II miejsce uzyskał zespół w składzie: Dominik Czyżyk, Sebastian Tarsa i Jakub Zastępa z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach z wynikiem 225 pkt.

III miejsce zdobyła drużyna z składzie: Paweł Świder, Artur Wierzbicki i Kamil Matusik z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach z sumą 214 pkt.

IV miejsce dla zespołu w składzie: Urszula Bajorek, Jadwiga Szlag i Kaja Gagatek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu zdobywając 203 pkt.

V miejsce zajął zespół w składzie: Karolina Adamczyk, Mariola Kukuła, Paulina Mołodec z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu z ilością 201 pkt.

Dla uczniów z zespołów zajmujących miejsca od II do V nagrodą jest dwudniowy wyjazd do Warszawy.

Największą ilość punktów indywidualnie, tj. 84 pkt na 92 możliwych, zdobył Sebastian Tarsa z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach i w nagrodę otrzyma stypendium z Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków w wysokości 1200 zł. Indywidualnie ponad 80 punktów udało się uzyskać jeszcze tylko Karolinie Serwońskiej i Pawłowi Biernackiemu z LO w Bieczu (obydwoje po 83 pkt).

Na zakończenie Poseł Barbara Bartuś podziękowała uczestnikom i współorganizatorom.