Strona główna Aktualności Spotkania V Marsz Wolności i Solidarności

V Marsz Wolności i Solidarności

W niedzielę 13 grudnia 2015 r. w Warszawie odbył się V Marsz Wolności i Solidarności. Z inicjatywy Poseł Barbary Bartuś z Gorlic wyruszył autokar, którym mieszkańcy ziemi gorlickiej i sądeckiej udali się do Warszawy, by oddać hołd ofiarom stanu wojennego. Marsz był również wyrazem poparcia dla rządu oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

Pani Poseł oprowadziła gorlicką grupę po gmachu Sejmu RP, a następnie wszyscy udali się na Mszę św. w kościele św. Aleksandra. Na Placu Trzech Krzyży zgromadziły się tłumy ludzi, trzymających w ręku, powiewające na wietrze biało-czerwone flagi i chorągiewki z logo Prawa i Sprawiedliwości.

Manifestacja rozpoczęła się odczytaniem nazwisk ofiar stanu wojennego i modlitwą w intencji poległych i Ojczyzny. Następnie głos zabrał były działacz opozycji Andrzej Gwiazda oraz Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Mówił: „To jest z jednej strony marsz pamięci o tym, co wydarzyło się przed 34 laty, pamięci o stanie wojennym, o tej walce, która wtedy była toczona o polską wolność, ale to jest także marsz dla przyszłości. To jest marsz, który ma być krokiem, jednym, ale ważnym krokiem, w tym kierunku, który obraliśmy i który uzyskał poparcie społeczeństwa”. Prezes podkreślił, że obecny rok 2015 jest bardzo ważny, prawie tak samo istotny, jak lata 1980 i 1989. Potrzeba mobilizacji, bo bez niej niemożliwe będzie osiągnięcie zwycięstwa.

O godz. 14.00 Marsz Wolności i Solidarności wyruszył z Placu Trzech Krzyży Alejami Ujazdowskimi w kierunku siedziby Trybunału Konstytucyjnego, a zakończył się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty.

Udającą się w drogę powrotną grupę, Pani Poseł Bartuś zabrała do kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie w podziemiach znajduje muzeum poświęcone błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce.