Strona główna Aktualności Konferencje prasowe „Pozwólcie nam pracować” – konferencja prasowa

„Pozwólcie nam pracować” – konferencja prasowa

Poseł Barbara Bartuś w dniu 1 lutego 2016 r. zorganizowała konferencję prasową , której główną myślą był apel do opozycji parlamentarnej: „Pozwólcie nam pracować”.  Poruszone zostały tematy, którymi zajmował się rząd Prawa i Sprawiedliwości w ostatnim czasie m.in. ustawa o Trybunale Konstytucyjnym oraz przyjęcie budżetu na rok 2016.

Od początku sprawowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość trwa nieustanny atak ze strony opozycji. Główne siły opozycyjne nie mogą pogodzić się ze swoją przegraną w demokratycznie przeprowadzonych wyborach parlamentarnych, które pokazały jakiej zmiany pragną Polacy.

Poseł Ziemi Gorlickiej podkreśliła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wywiązuje się ze swoich obietnic zajmując się sprawami ważnymi dla Polaków i słuchając głosu obywateli.

Na początku wystąpienia Poseł Bartuś podjęła temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Platforma Obywatelska wybrała pod sam koniec poprzedniej kadencji pięciu nowych sędziów TK, co było niezgodne z prawem. Projekt złożony przez Prawo i Sprawiedliwość miał za zadanie zażegnać spór toczący się wokół tej sprawy. Zapewniał on bowiem uczciwsze funkcjonowanie Trybunału. Toczyły się również rozmowy z opozycją, mające wypracować kompromis. Mimo propozycji, by to nierządzące kluby wybrały większość sędziów TK - Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna odrzuciły propozycję, a tym samym możliwość zakończenia sporu.

Kolejną podjętą sprawą było uchwalenie budżetu na rok 2016. Nie była to ustawa zawierająca wyłącznie pomysły nowego rządu, aczkolwiek znalazły się w niej pomysły przedstawiane podczas kampanii wyborczej. Jednym z nich jest program „500+”, z którego skorzysta ponad 3 miliony dzieci. Jest to ogromne wsparcie dla wielu polskich rodzin. Dobrą informację usłyszeli także seniorzy. Ci, którzy uzyskali wiek 75 lat, będą mogli bowiem liczyć na bezpłatne leki.

W kolejnej części konferencji Pani Poseł poinformowała również o gościach, którzy odwiedzą nasz region, chcąc rozmawiać o ważnych dla Polski sprawach. Pierwszym z nich będzie Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska. Prawo i Sprawiedliwość chce jak najlepszej reformy w dziedzinie szkolnictwa, dlatego też przeprowadza konsultacje społeczne będące pomocą przy wypracowaniu odpowiednich projektów . Na spotkaniu będą obecni dyrektorzy, nauczyciele oraz rodzice.

Planowane jest również omówienie spraw regionalnych z Wojewodą Małopolskim. Jednym z problemów jest m.in. komunikacyjne wykluczenie powiatu gorlickiego. Pani Poseł zwróciła uwagę na stan drogi krajowej nr 28 oraz na konieczność budowy nowej obwodnicy. Starań należy dołożyć również, by droga budowana z Barwinka przebiegała przez Gorlice, natomiast w Gminie Lipinki należy przyjrzeć się sprawie osuwiska w Bednarce. Pan wojewoda zostanie zaproszony również do Biecza, gdzie odwiedzi najstarszy zachowany szpital w Polsce, mający piękną historię, potrzebujący jednocześnie wsparcia na renowację.

Pani Poseł Bartuś chętnie odpowiadała również na zadawane pytania. W sprawie Państwowej Szkoły Muzycznej w Gorlicach prowadzi rozmowy na szczeblu ministerialnym z Panem Piotrem Glińskim. Mimo oporu wśród urzędników Pani Poseł deklaruje, że zrobi wszystko by od września 2016 roku Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia rozpoczęła działalność w Gorlicach. Poruszone zostały również tematy dotyczące m.in. wygaszania gimnazjów, rafinerii gorlickiej, podatku wielkopowierzchniowego i związanego z nim problemu omijania uiszczania płatności przez niektórych przedsiębiorców. Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje projekt mający zmienić tą sytuację, chroniąc równocześnie małe przedsiębiorstwa.

W czasie całej konferencji Poseł Barbara Bartuś skupiła się na działaniach prowadzonych przez partię rządzącą oraz zwraciła się z prośbą do opozycji o merytoryczna pracę i pomoc - a nie przeszkadzanie - jak do tej pory.