Strona główna Aktualności Inne Na obchodach 300 – lecia Koronacji Obrazu Jasnogórskiego

Na obchodach 300 – lecia Koronacji Obrazu Jasnogórskiego

Dnia 26 sierpnia br. na Jasnej Górze odbyły się centralne uroczystości z okazji 300 lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej. Obchody, w których wzięła udział Pani Poseł Barbara Bartuś, rozpoczęło czuwanie modlitewne „Maryja w dziejach Kościoła i Narodu” jako uwielbienie Boga za obecność Maryi w naszej historii.

Pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, Pana Prezydenta, Pani Premier, Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu, Parlamentarzystów, władz samorządowych oraz ponad stutysięcznej rzeszy wiernych odprawiona została dziękczynna Msza Święta. Po liturgii nastąpiło odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Pani Poseł Barbara Bartuś jest mocno związana z kultem Matki Bożej. Jej  wrażliwość maryjna wywodzi się z faktu, iż pochodzi i mieszka w Lipinkach, miejscowości – sanktuarium, gdzie Boża Rodzicielka w koronowanej figurze jest powszechnie czczona. Dlatego w duchowej stolicy Polski Pani Poseł polecała Jasnogórskiej Pani ważne intencje naszej Ojczyzny, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Jej mieszkańców.

Wielki wymiar macierzyńskiego królowania Maryi w dziejach Polski pięknie wyraził Ojciec Święty Franciszek pisząc z okazji jubileuszu do zgromadzonych: „Jest to prawdziwa Matka ze zranionym Obliczem. Matka, która cierpi, gdyż naprawdę bierze sobie do serca problemy naszego życia. Jest to Matka bliska, która nigdy nie spuszcza nas z oczu. Jest to Matka czuła, która trzyma nas za rękę podczas codziennej wędrówki”.