Strona główna Aktualności Inne Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś w niedzielę 27 sierpnia 2017 r. uczestniczyła w Gorlicach w obchodach 37 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystość została rozpoczęta w Bazylice Mniejszej Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność”.

Po Eucharystii poczty sztandarowe i wszyscy uczestnicy Obchodów przeszli na Cmentarz Parafialny, gdzie pod tablicą upamiętniającą Kapelana „Solidarności” Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę złożono kwiaty, zapalono znicze i wygłoszono przemówienia.

Podczas okolicznościowego wystąpienia Poseł Barbara Bartuś odniosła się do spraw poruszonych wcześniej przez organizatora Uroczystości, a żywotnie odnoszących się do dziedzictwa NSZZ „Solidarność”.

Podkreśliła, że obecny Rząd i większość parlamentarna w nawiązaniu do postulatów oraz osiągnięć „Solidarności”, wywalczonych robotniczymi strajkami z 1980 roku, stara się harmonizować rozwój gospodarczy z działaniami prospołecznymi stopniowo eliminując zjawisko wykluczenia społecznego. Jednocześnie podjęto działania rozliczenia starego systemu poprzez wprowadzenie tzw. ustawy „dezubekizacyjnej” obniżającej emerytury dawnym prześladowcom do wysokości przeciętnego świadczenia i ustawy o wypłacie 400 zł miesięcznie działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym w okresie PRL.

W kontekście utworzenia w Gorlicach Grupy Oddziału Straży Granicznej i przeprowadzanych przez nią kontroli lokalnego rynku pracy, odniosła się do występującego zagrożenia dla polskich pracowników związanego z nielegalnym napływem taniej siły roboczej zza wschodniej granicy.

Poseł Barbara Bartuś zadeklarowała poparcie dla kierunku zmian solidarnościowego projektu ustawy ograniczającej pracę w niedziele i święta, jednocześnie zaznaczyła iż ostateczny kształt ustawy zostanie przyjęty w ramach uzgodnień całego środowiska prawicowego.