Strona główna Aktualności Inne Wizyta Kajetana Rajskiego w Gorlicach

Wizyta Kajetana Rajskiego w Gorlicach

W ramach organizowanego przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś Konkursu Historycznego „Konstytucja 3 Maja – Czasy Stanisławowskie” w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Gorlicach odbyło się 8 maja 2017 roku spotkanie z Panem Kajetanem Rajskim.

Zaproszony przez Panią Poseł młody dziennikarz i publicysta wygłosił prelekcję dla młodzieży oczekującej na rozstrzygnięcie konkursu.

Ten niespełna 23-letni student IV roku prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i II roku teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie to autor wielu publikacji dotyczących historii, ale również współczesnego zrozumienia chrześcijaństwa, dziejów Kościoła, czy teologii. Jego zainteresowanie historią i religią chrześcijańską przełożyły się na powstanie wielu książek jego autorstwa, takich jak m.in. „Historia żywa”, „Służyć normalności”, „Królowo Apostołów”.

Największą jednak popularność przyniosła Kajetanowi Rajskiemu dwutomowa publikacja „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” i wydawane kwartalniki „Wyklęci”. Publikacje poświęcone przedstawieniu czasów i działań obrazujących losy żołnierzy walczących w partyzantce antykomunistycznej zostały wyróżnione. Kajetan Rajski za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Brązowym Krzyżem Zasługi. Za prowadzoną działalność został także odznaczony przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Medalem Ignacego Jana Paderewskiego.

Zaproszony przez Poseł Barbarę Bartuś uzdolniony, młody człowiek zainteresował wszystkich swoją prelekcją, którą poświęcił przybliżeniu postaci Żołnierzy Wyklętych. Kajetan Rajski podczas spotkania z młodzieżą zachęcał także do zagłębiania się w historię, która pokazuje nam jak ciężką drogę musieli przejść nasi przodkowie. Polakom potrzeba takich świadectw, aby umocniły heroiczność cnót, mądre bohaterstwo i pamięć o tych, którzy powinni być dla nas inspiracją w walce o lepszą Polskę.