Strona główna Aktualności Spotkania Janusz Szewczak i Bogusław Morka na spotkaniu w Gorlicach

Janusz Szewczak i Bogusław Morka na spotkaniu w Gorlicach

W poniedziałek 4 września 2017 r. w sali Dworu Karwacjanów w Gorlicach odbyło się spotkanie otwarte mieszkańców z Panią Poseł Barbarą Bartuś. Zaproszonym gościem spotkania był znany analityk finansowy, wykładowca akademicki, ekspert od spraw bankowości, publicysta, a obecnie Poseł na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Pan Janusz Szewczak. Tematem forum było zagadnienie „Patriotyzm ekonomiczny szansą dla Gorlic”. Miłą niespodzianką było przybycie znanego i podziwianego tenora Pana Bogusława Morki.

W szczelnie wypełnionej słuchaczami sali Pan Poseł Janusz Szewczak ogólnie zarysował obraz globalnych zjawisk w gospodarce, w kontekście uwarunkowań gospodarczych Polski. Zaznaczył, iż po wyborach z 2015 roku, celem zmian wprowadzanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy jest odbudowywanie suwerenności polskiej gospodarki.

Jest to diametralnie przeciwne do praktyk wcześniejszych rządów, które dokonując wyprzedaży za bezcen majątku narodowego i wyzbywając się własnych instytucji finansowych, swoją niefrasobliwością doprowadziły do olbrzymiego odpływu pieniędzy z  kraju. Zagraniczne podmioty gospodarcze transferowały wielkie zyski na swoje zagraniczne konta, a nieszczelne prawo pozwalało na występowanie gigantycznych nadużyć.

Według ostrożnych wyliczeń łączne straty dla budżetu państwa tylko w czasach rządów PO-PSL wyniosły około jednego biliona złotych (tj. ok. 250 miliardów EURO). Stopniowe, bo bardzo trudne i skomplikowane, odwracanie tej tendencji wywołuje histeryczną reakcję zagranicznych środowisk, które pod wydumanym pretekstem obrony demokracji przypuszczają zmasowany atak na Polskę. Jest rzeczą zrozumiałą, że tracąc gigantyczne profity wyprowadzane bezkarnie z naszego kraju, sięgają po wszelkie możliwe sposoby ataku.

Co gorsza, te ataki wspiera totalna opozycja skupiona wokół PO, Nowoczesnej i PSL. Obecnie – co podkreślił Janusz Szewczak – stajemy się coraz bardziej samodzielni gospodarczo i konkurencyjni na rynkach. Na przykład, jako jeden z niewielu krajów Unii Europejskiej, Polska ma nadwyżkę eksportu nad importem. Rząd wprowadza przy tym śmiałe i szerokie programy prospołeczne, znajdując na nie środki przez uszczelnianie systemu podatkowego oraz walkę z korupcją i złodziejstwem (słynne już hasło Pani Premier Beaty Szydło „wystarczy nie kraść”). Dzięki profesjonalnej strategii ekonomicznej stajemy przed szansą dynamicznego i zrównoważonego rozwoju. W celu odwrócenia niszczącego Polskę, zwłaszcza masowo dotykającego w małe miejscowości, zjawiska emigracji młodych ludzi, pilną koniecznością jest stworzenie stabilnego lokalnego rynku pracy, ze stopniowym wzrostem wynagrodzeń jako czynnikiem stymulującym wzrost gospodarczy.

Janusz Szewczak zwrócił także uwagę na występujące niebezpieczeństwa dla przeprowadzanego projektu „dobrej zmiany”. Wiążą się one na przykład z niepewną sytuacją globalną i wynikającym z niej zagrożeniem wybuchu światowego konfliktu zbrojnego.

Poza tym suwerenność gospodarczą Polski gwałtownie atakują dotychczasowi beneficjenci łatwych zysków wyprowadzanych z naszego kraju, zwłaszcza związani z państwami tzw. „starej unii” (m. in. Niemcy i Francja). Na destabilizacji sytuacji zależy również totalnej opozycji, która tracąc wpływy straszy ludzi katastrofą ekonomiczną. Jednak w rzeczywistości chce powrotu minionego modelu wasalnej gospodarki, bez programów społecznych, stagnacji ratowanej na przykład podniesieniem wieku emerytalnego i zachowaniem niewydolnego wymiaru sprawiedliwości.

Wszystko to wymaga niebywałej odporności i mobilizacji ze strony sił reformatorskich. Janusz Szewczak optymistycznie zapewnił, że pomysłów oraz determinacji w odbudowie polskiej gospodarki obecnie rządzącym na pewno nie zabraknie.

Po prelekcji, w serii pytań i odpowiedzi, Pan Poseł odniósł się także do spraw lokalnych. Obiecał wspierać Panią Poseł Barbarę Bartuś w działaniach przeciw komunikacyjnemu wykluczeniu Gorlic, zainteresował się niebywale trudną i skomplikowaną sytuacją byłej Rafinerii Nafty „Glimar”, również zadeklarował silne poparcie dla rozwoju gospodarczego tzw. Polski powiatowej.

Atmosferę spotkania cechowała duża życzliwość w stosunku do prelegenta oraz akceptacja wobec jego argumentacji. Całość artystycznie ubogacił wspaniałym śpiewem drugi gość spotkania, wybitny polski tenor, solista Opery Narodowej, patriota Pan Bogusław Morka.

Na zakończenie - Pani Poseł Barbara Bartuś jako organizatorka spotkania –podziękowała prelegentowi, artyście oraz wszystkim zebranym. Zaapelowała o współpracę z Prawem i Sprawiedliwością w wielkim dziele odbudowy polskiej suwerenności, zachęciła do aktywności w przygotowywaniu wyborów samorządowych oraz zaprosiła do pomocy we wspieraniu jej inicjatyw lokalnych.

Było to kolejne spotkanie otwarte z Panią Poseł Barbarą Bartuś, którego celem, obok warstwy edukacyjnej, były integracja i mobilizacja mieszkańców w działaniu na rzecz lokalnej społeczności i całej naszej Ojczyzny.