Strona główna Aktualności Inne Gminne Dożynki w Sękowej

Gminne Dożynki w Sękowej

Święto Plonów jest uroczystością wieńczącą żniwa. Szacunek dla chleba, obrzęd dzielenia się nim oraz podziękowanie tym, którym go zawdzięczamy wyróżnia nasz kraj spośród innych narodów.

W ludowym święcie dziękczynnym z okazji ukończenia żniw i prac polowych, które odbyło się w sobotę 19 sierpnia 2017 r. w Sękowej uczestniczyła również Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

Gminne Dożynki rozpoczęły się w Sękowej od Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Św. Apostołów Filipa i Jakuba. Po zakończonej Eucharystii barwny korowód przedstawicieli poszczególnych sołectw z przepięknymi wieńcami oraz zaproszeni goście przejechał na teren kompleksu sportowo rekreacyjnego, gdzie przygotowano główne punkty tegorocznych dożynek.

W okolicznościowym przemówieniu Poseł Barbara Bartuś podkreślała, iż obyczaj trwający od wieków, aż po dziś dzień, jest okazją do podziękowania Panu Bogu i rolnikom. Panu Bogu za opiekę, a rolnikom za ich ciężką pracę oraz jej owoce, których symbolem są przynoszone bochenki chleba.

Niestety, zaraz po przemówieniach gości i pierwszych występach dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury, nadeszła wielka ulewa, która przerwała na chwilę świętowanie.