Strona główna Aktualności Inne Święto Plonów w Binarowej

Święto Plonów w Binarowej

Za nami wielkie święto rolników z Gminy Biecz. Tegoroczne Dożynki odbyły się w niedzielę 20 sierpnia 2017 r. w Binarowej i udział w nim wzięła Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

Uroczystości Święta Plonów rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w przepięknym, zabytkowym kościele parafialnym pw. Świętego Michała Archanioła w Binarowej. Podczas tej dziękczynnej Eucharystii poświęcono chleb dożynkowy oraz wieńce przygotowane przez sołectwa Gminy Biecz.

Dalsza część uroczystości z uwagi na deszczową pogodę, odbyła się na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Binarowej. Podczas obrzędów dożynkowych delegacja z sołectwa Grudnej Kępskiej wręczyła Poseł Barbarze Bartuś chleb z tegorocznych plonów, symbolizujący bogactwa ziemi.

W przemówieniu okolicznościowym Poseł Barbara Bartuś podziękowała Panu Bogu za Błogosławieństwo i wszystkim rolnikom za trud ich ciężkiej pracy oraz za kultywowanie dożynkowych tradycji. Zboże i wypiekany z niego chleb jest wspólnym działaniem Boga i człowieka. Pani Poseł w swoim wystąpieniu nawiązała też do wielkiej tragedii, klęski żywiołowej, jaka spotkała mieszkańców na północy Polski.