Strona główna Aktualności Inne Laureaci konkursów historycznych w Brukseli

Laureaci konkursów historycznych w Brukseli

Poseł Barbara Bartuś, jak to się dzieje cyklicznie od początku Jej obecności w parlamencie tj. od 2007, zorganizowała w maju bieżącego roku konkursy historyczne. I tak, dla uczniów gimnazjów na temat “Konstytucja 3-ego Maja – Czasy Stanisławowskie” oraz dla szkół ponadgimnazjalnych na temat “Józef Piłsudski w służbie Niepodległej. W 150 rocznicę urodzin Marszałka”. Nagrodą główną dla zwycięskich trzyosobowych zespołów w obydwu konkursach był wyjazd do Brukseli.

Młodych pasjonatów historii wraz z ich opiekunami, do stolicy Belgii zaprosił Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Edward Czesak. Laureaci konkursów tam w dniach od 7 do 11 lipca 2017 roku.

Autokar z uczestnikami wyjazdu wyruszył w piątek 7 lipca spod Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. Dowóz do Tarnowa i z powrotem nauczycielom oraz młodzieży z Zespołu Szkół w Siedlcach i z Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu zapewniła Poseł Barbara Bartuś

Uczestnicy wycieczki, już pierwszego dnia zwiedzili zabytkowe centrum Brukseli, gdzie na zakończenie dnia mieli okazję skosztować tradycyjnych belgijskich potraw, między innymi frytek z majonezem i belgijskiej czekolady. Jednak najciekawszym daniem były mule, które stanowią kanon belgijskich kulinariów i to właśnie one cieszyły się największą popularnością.

W niedzielę, wraz z Panią przewodnik, udano się do Brugii, gdzie wszyscy wzięli udział we Mszy Świętej w Kościele Najświętszej Marii Panny odprawianej w języku flamandzkim. Podczas zwiedzania tego zabytkowego miasta, zwanego flamandzką Wenecją, uczestnicy mogli podziwiać niezwykłe romantycznie malownicze miejsca, a także zdobyć wiele ciekawych informacji na temat Brugii. Po zwiedzaniu Brugii przyszedł czas na wizytę w Ostendzie, gdzie wyśmienita, słoneczna pogoda sprzyjała chwili wypoczynku nad morzem oraz wdychaniu powietrza bogatego w jod.

W poniedziałek udano się do siedziby Parlamentu Europejskiego. Wizyta ta obejmowała półtoragodzinny program składający się z informacji przekazanych przez urzędnika Parlamentu Europejskiego, rozmowy z Europosłem Edwardem Czesakiem oraz pobytu na galerii dla publiczności. Każdy z uczestników otrzymał także torbę pełną upominków. Przed wyjazdem z Brukseli wszyscy chętni mieli jeszcze możliwość dokonania zakupu belgijskich pralinek i czekolady.

Niezapomniane wrażenia z wyjazdu do Belgii były dla uczniów na pewno godną i piękną nagrodą za pasję w zgłębianiu Dziejów Polski, a dla ich nauczycieli podziękowaniem za trud włożony w przygotowanie do konkursów historycznych.