Strona główna

Aktualności

Konkurs „Konstytucja 3 Maja – Czasy Stanisławowskie” rozstrzygnięty

Finał IX edycji Konkursu Historycznego „Konstytucja 3 Maja – Czasy Stanisławowskie” organizowanego przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Pana Marka Kuchcińskiego już za nami.

Cieszący się coraz większą popularnością, kierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych konkurs, już od dziewięciu lat organizowany jest w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Gorlicach. Celem, w myśl słów wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”, jest m.in. zachęta młodzieży, by poznawała historię swojej Ojczyzny. Jak podkreślała Poseł Barbara Bartuś podczas rozpoczęcia konkursu „nie ma przyszłości bez przeszłości”.

Więcej…

 

Wizyta Kajetana Rajskiego w Gorlicach

W ramach organizowanego przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś Konkursu Historycznego „Konstytucja 3 Maja – Czasy Stanisławowskie” w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Gorlicach odbyło się 8 maja 2017 roku spotkanie z Panem Kajetanem Rajskim.

Zaproszony przez Panią Poseł młody dziennikarz i publicysta wygłosił prelekcję dla młodzieży oczekującej na rozstrzygnięcie konkursu.

Ten niespełna 23-letni student IV roku prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i II roku teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie to autor wielu publikacji dotyczących historii, ale również współczesnego zrozumienia chrześcijaństwa, dziejów Kościoła, czy teologii. Jego zainteresowanie historią i religią chrześcijańską przełożyły się na powstanie wielu książek jego autorstwa, takich jak m.in. „Historia żywa”, „Służyć normalności”, „Królowo Apostołów”.

Więcej…

 

Wojewoda Małopolski w Gorlicach na spotkaniu otwartym z mieszkańcami

W piątkowe popołudnie 5 maja na spotkanie w sprawie „spalarni odpadów” do Gorlic na zaproszenie Poseł Barbary Bartuś z Krakowa przyjechał Wojewoda Małopolski Józef Pilch wraz z Dyrektorem Wydziału Prawnego i Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego Mirosławem Chrapustą, Wicedyrektorem Wydziału Infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego Tomaszem Boniatowskim, Małopolskim Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Foremnym i przedstawicielem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Piotrem Garwolem.

W Sali Gorlickiego Centrum Kultury za stołem zasiedli też Starosta Gorlicki Karol Górski, Burmistrz Gorlic Rafał Kukla, Dyrektor ds. Rozwoju, Eksplantacji i Gospodarki Odpadami EMPOL Leszek Rataj oraz po stronie organizatorów spotkania Poseł Barbary Bartuś wraz z Przewodniczącym Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Powiatu Gorlickiego Tomaszem Płatkiem i Radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gorlice Adamem Piechowiczem.

Więcej…

 

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gorlicach

Poseł na Sejm RP Barbary Bartuś 5 maja 2017 roku w ramach obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wzięła udział w Gorlicach w spotkaniu ”Zrozumieć inność to takie proste”. Debata w Domu Polsko - Słowackim była poświęcona problemom, które napotykają rodzice, opiekunowie i same osoby niepełnosprawne.

Obchody zorganizowało Miasto Gorlice, a udział w nich, oprócz władz samorządowych powiatu gorlickiego, wzięli też przedstawiciele instytucji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi i liczna grupa rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Na początek głos zabrali organizatorzy, a następnie Poseł Barbara Bartuś i Starosta Gorlicki.

Więcej…

 

Wiwat 3 Maj!

W całej Polsce 3 maja 2017 roku odbywały się uroczystości związane z przypadającą tego dnia 226 rocznicą uchwalenia Konstytucji. Pierwszej w Europie, a drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej. Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś tego dnia uczestniczyła w obchodach w Gorlicach, Łużnej, na Bukowcu oraz w Bobowej.

W Gorlicach uroczystości rozpoczęła Msza Św. za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej poprzedzona inscenizacją przygotowaną przez młodzież z LO im. Kromera.

W Łużnej Poseł Barbara Bartuś wzięła udział uroczystości w Gminnym Ośrodku Kultury.

Więcej…

 

Poseł Barbara Bartuś na Jubileuszu OSP w Krużlowej Wyżnej

Krużlowa Wyżna we wtorek 2 maja 2017 roku świętowała 70-lecie założenia Ochotniczej Straży Pożarnej. Była to wyjątkowa okazja, aby wyrazić swoje podziękowanie i szacunek dla druhów ochotników za ich codzienną służbę Bogu i człowiekowi. W uroczystości wzięła więc udział także Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

Obchody Jubileuszu połączone z Dniem Strażaka rozpoczęto w kościele parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Krużlowej Mszą Świętą koncelebrowaną. Po Mszy przemaszerowano do OSP w Krużlowej Wyżnej, gdzie Poseł Barbara Bartuś oraz delegacja OSP złożyli wiązanki kwiatów pod kapliczką Św. Floriana.

Więcej…

 

Rocznica Bitwy pod Gorlicami

Z okazji przypadającej w tym roku 102. rocznicy Bitwy pod Gorlicami w niedzielę 30 kwietnia 2017 roku na cmentarzu wojskowym nr 91 na Wzgórzu Korczak, w miejscu pochówku niemal 1000 żołnierzy, odbyły się oficjalne uroczystości, w których uczestniczyła Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś. W obchodach wzięli także udział Konsul Węgier, reprezentanci władz samorządowych, duchowni, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Gorlic.

Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy ekumenicznej. Pasterze gorlickich parafii rzymskokatolickich, na czele z Księdzem Dziekanem Stanisławem Ruszelem oraz proboszczowie prawosławnej Parafii Świętej Trójcy w Gorlicach ks. Roman Dubec i greckokatolickiej Parafii Przemienienia Pańskiego w Gorlicach ks. Grzegorz Nazar modlili się w intencji poległych w walkach pod Gorlicami 1915 roku. Następnie odczytany został Apel Poległych.

Więcej…

 

W Gorlicach rozmowy o Polsce z Joanną Lichocką

W czwartkowy wieczór 27 kwietnia 2017 r. sala w Dworze Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zapełniła się osobami, które przybyły na zorganizowane przez Poseł Barbarę Bartuś spotkanie z Panią Joanną Lichocką.

Spotkanie miało charakter otwarty i były to prawdziwe rozmowy o Polsce. Każda, z bardzo licznie przybyłych osób, mogła poruszyć kwestie, które najbardziej ją interesują. Po krótkim wstępie Poseł Joanny Lichockiej, były m.in. pytania o pana Lichockiego, o publikację aneksu do raportu z likwidacji WSI, o ustawę dotyczącą wycinki drzew, o plany związane z wprowadzeniem w samorządach dwukadencyjności, o reformę szkolnictwa, o obowiązkowe szczepienia dzieci. Mieszkańcy Gorlic podnieśli nawet swoje obawy związane z planowaną budową spalarni śmieci na terenie Miasta.

Więcej…

 

Wiceminister Zdrowia na spotkaniach w Gorlicach

W poniedziałek 24 kwietnia, na zaproszenie Poseł Barbary Bartuś, Gorlice odwiedziły Pani Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz Dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ  Pani Elżbieta Chrapisińska.

Na początek Panie wraz z Poseł Barbarą Bartuś swoje kroki skierowały do Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza. Doktor Tomasz Płatek oraz Dyrektor Szpitala Marian Świerz oprowadzili gości po Oddziale Geriatrycznym i Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym. W budynku głównym Panie zobaczyły Oddział Onkologiczny oraz Noworodków. Dyrektor pochwalił się też nowoczesnym blokiem operacyjnym. Wizyta przedstawicielek Resortu Zdrowia i NFZ była okazją do rozmów z personelem Szpitala i omówienia problemów występujących dotychczas w lecznictwie szpitalnym.

Więcej…

 

Zawierzenie Ziemi Gorlickiej Miłosierdziu Bożemu z udziałem Poseł Barbary Bartuś

Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wraz z małżonkiem w niedzielę Miłosierdzia Bożego 23 kwietnia 2017 r. kolejny raz wzięła udział w religijno-patriotycznej uroczystości Zawierzenia Ziemi Gorlickiej Miłosierdziu Bożemu. Uroczystość ta corocznie gromadzi w Wójtowej zarówno parlamentarzystów, samorządowców, jak i mieszkańców Gminy Lipinki.

Msza Święta, której przewodniczył Ks. Infułat Wiesław Szurek została odprawiona o godz. 11.00 w wójtowskim kościele. Po zakończeniu uroczystej Eucharystii zgromadzeni udali się pod Remizę OSP.

Po złożeniu pod pomnikiem Św. Floriana biało-czerwonych wiązanek, jako pierwsza z gości, głos zabrała Poseł Barbara Bartuś.

Więcej…