Strona główna

Aktualności

Święto Plonów w Binarowej

Za nami wielkie święto rolników z Gminy Biecz. Tegoroczne Dożynki odbyły się w niedzielę 20 sierpnia 2017 r. w Binarowej i udział w nim wzięła Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

Uroczystości Święta Plonów rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w przepięknym, zabytkowym kościele parafialnym pw. Świętego Michała Archanioła w Binarowej. Podczas tej dziękczynnej Eucharystii poświęcono chleb dożynkowy oraz wieńce przygotowane przez sołectwa Gminy Biecz.

Dalsza część uroczystości z uwagi na deszczową pogodę, odbyła się na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Binarowej. Podczas obrzędów dożynkowych delegacja z sołectwa Grudnej Kępskiej wręczyła Poseł Barbarze Bartuś chleb z tegorocznych plonów, symbolizujący bogactwa ziemi.

Więcej…

 

Gminne Dożynki w Sękowej

Święto Plonów jest uroczystością wieńczącą żniwa. Szacunek dla chleba, obrzęd dzielenia się nim oraz podziękowanie tym, którym go zawdzięczamy wyróżnia nasz kraj spośród innych narodów.

W ludowym święcie dziękczynnym z okazji ukończenia żniw i prac polowych, które odbyło się w sobotę 19 sierpnia 2017 r. w Sękowej uczestniczyła również Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

Gminne Dożynki rozpoczęły się w Sękowej od Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Św. Apostołów Filipa i Jakuba. Po zakończonej Eucharystii barwny korowód przedstawicieli poszczególnych sołectw z przepięknymi wieńcami oraz zaproszeni goście przejechał na teren kompleksu sportowo rekreacyjnego, gdzie przygotowano główne punkty tegorocznych dożynek.

Więcej…

 

Uroczystości upamiętniające 75 rocznicę likwidacji getta w Bieczu

Dzień 15 sierpnia, dla Żydów Biecza i okolic, jest datą przypominającą tragiczne wydarzenia sprzed lat. W utworzonym przez Niemców na terenie Biecza getcie, w latach 1940-1942, znajdowało się blisko 1700 osób. Właśnie 15 sierpnia 1942 r., przystępując do jego likwidacji, Niemcy dokonali na bieckim rynku bestialskiej egzekucji 250 Żydów, a pozostałych wywieźli do innych gett.

W 75 rocznicę likwidacji getta odbyły się w Bieczu uroczystości upamiętniające tragiczny los bieckich Żydów. Celem wydarzenia było także oddanie hołdu ofiarom niemieckiego bestialstwa. W piątek, 18 sierpnia br., podczas głównego dnia obchodów, Pani Poseł Barbara Bartuś uczestniczyła w konferencji wnbspczytelni bieckiej biblioteki, dawnej Synagodze "Talmud Tora".

Więcej…

 

Święto Matki Boskiej Zielnej w Ludźmierzu

W Święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia 2017 roku Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś na zaproszenie proboszcza parafii i kustosza Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala Ks. Jerzego Filka uczestniczyła w Ludźmierzu w uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej, której przewodniczył Ks. Abp Marek Jędraszewski. Suma odpustowa pod ołtarzem polowym zgromadziła nie tylko parafian, ale też liczne poczty sztandarowe i pielgrzymów z całego świata.

W pięknej homilii metropolita krakowski podkreślił rolę św. Jana Pawła II i jego kult dla Maryi. Wspominał orędzie Fatimy, gdy to Maryja wzywała do modlitwy, a przede wszystkim do różańca. Niestety Europa nie posłuchała. W 1920 roku ruszyli na nią bolszewicy, ideologia ateizmu, bez Boga. Wówczas cała Polska padła na kolana.

Więcej…

 

Obchody 70-lecia OSP w Kadczy

W niedzielę 13 sierpnia 2017 w odbyły się obchody 70-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadczy, połączone z uroczystością nadania sztandaru i poświęcenia nowego samochodu bojowego. W święcie tym wzięli udział parlamentarzyści okręgu sądeckiego, samorządowcy i mieszkańcy wsi.

Poseł Barbara Bartuś zabierając w części oficjalnej głos pogratulowała Jednostce Jubileuszu oraz podziękowała wszystkim druhnom i druhom za służbę Bogu i drugiemu człowiekowi. Złożyła też życzenia bezpiecznej służby i jak najmniej akcji ratunkowych.

Więcej…

 

Święto Rolników we Florynce

W niedzielę 13 sierpnia 2017 roku na zaproszenie radnych i mieszkańców wsi Florynka w Gminie Grybów Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wzięła udział w corocznym Święcie Plonów. Wierni tradycji, mieszkańcy oraz zaproszeni goście, świętowanie rozpoczęli uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce.

Po skończonej uroczystej Eucharystii dziękczynnej społeczność wsi Florynka udała się w korowodzie przy dźwiękach i śpiewie kapel pod Domu Kultury na dalszą części ludowego święta. Dożynki organizowane są w całej Polsce na zakończenie żniw, jako podsumowanie ciężkiej pracy rolników.

Więcej…

 

Na 88 miesięcznicy smoleńska

Dnia 10 sierpnia 2017 roku Pani Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wzięła odział w obchodach 88 miesięcznicy tragedii smoleńskiej. Jak co miesiąc, począwszy od bolesnych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku, w godzinach porannych w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca z intencji posłów Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości została odprawiona Msza Święta za wszystkie ofiary katastrofy na czele z Panem Prezydentem Profesorem Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką Marią.

Pani Poseł Barbara Bartuś kolejny raz została czynnie włączyła w liturgię czytając wezwanie Modlitwy Wiernych.

Więcej…

 

Festyn w Gminie Uście Gorlickie „Lato z Radą”

fot. Informacja Turystyczna Gminy Uście GorlickieCoroczna impreza pod nazwą „Lato z Radą” odbyła się 6 sierpnia 2017 w na stadionie sportowym w Uściu Gorlickim. Wśród zaproszonych Gości, którzy wzięli udział w Festynie, była też Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś. Podczas wystąpienia w części oficjalnej, Pani Poseł dziękując za zaproszenie, pozdrowiła wszystkich uczestników i zwróciła szczególnie uwagę na integracyjny charakter Festynu.

Zaznaczyła, że Gminę Uście Gorlickie wraz z położonymi w jej granicach uzdrowiskiem Wysową Zdrój oraz zalewem Klimkówka coraz liczniej odwiedzają turyści zachwyceni walorami zdrowotnymi i pięknem Beskidu Niskiego. Podkreśliła gościnność mieszkańców tego terenu, a także ich bogactwo kulturowe. Na koniec życzyła wszystkim wspaniałej zabawy.

Więcej…

 

600-lecie lokacji Miasta Gorlice na prawie magdeburskim

W sobotę 5 sierpnia 2017 roku władze Gorlic zorganizowały obchody 600-lecia lokacji Miasta Gorlice na prawie magdeburskim. Centralnym i najbardziej uroczystym elementem Jubileuszu, była Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Ordynariusza diecezji rzeszowskiej JE Księdza Biskupa Jana Wątrobę. We Mszy Świętej uczestniczyła Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

W czasie Eucharystii polecano Opatrzności Bożej całe historyczne dziedzictwo – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Gorlic. Ksiądz Biskup w kazaniu podkreślił też związek Matki Bożej Niepokalanie Poczętej - Patronki Miasta z losami jego mieszkańców.

Więcej…

 

W sprawie zagrożenia skażeniem na terenie byłej Rafinerii „Glimar”

Podczas 46 Posiedzenia Sejmu RP 20 lipca 2017 r. Poseł Barbara Bartuś na ręce Pana Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej złożyła interpelację poselską do Ministra Środowiska w sprawie zagrożenia skażeniem niebezpiecznymi odpadami niewiadomego pochodzenia zdeponowanymi na terenie byłej Rafinerii Nafty „Glimar” w Gorlicach.

Końcem czerwca br. odkryto w Gorlicach, że na terenie byłej Rafinerii w beczkach oraz różnych pojemnikach składowane jest i magazynowane dziesiątki ton substancji niewiadomego pochodzenia, które można by zakwalifikować jako niebezpieczne i szkodliwe. Poseł Barbara Bartuś po otrzymaniu informacji o powyższym zwróciła się do Komendantów Powiatowych PSP i Policji o wyjaśnienia w tym temacie. Sprawa okazała się na tyle poważna, iż Pani Poseł przygotowała i złożyła interpelację do Ministra Środowiska.