Strona główna

Aktualności

Laureaci konkursów historycznych w Brukseli

Poseł Barbara Bartuś, jak to się dzieje cyklicznie od początku Jej obecności w parlamencie tj. od 2007, zorganizowała w maju bieżącego roku konkursy historyczne. I tak, dla uczniów gimnazjów na temat “Konstytucja 3-ego Maja – Czasy Stanisławowskie” oraz dla szkół ponadgimnazjalnych na temat “Józef Piłsudski w służbie Niepodległej. W 150 rocznicę urodzin Marszałka”. Nagrodą główną dla zwycięskich trzyosobowych zespołów w obydwu konkursach był wyjazd do Brukseli.

Młodych pasjonatów historii wraz z ich opiekunami, do stolicy Belgii zaprosił Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Edward Czesak. Laureaci konkursów tam w dniach od 7 do 11 lipca 2017 roku.

Więcej…

 

Na obchodach 87 miesięcznicy smoleńskiej

W poniedziałek 10 lipca 2017 roku Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wzięła udział w obchodach miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Minęło już 87 miesięcy od tragicznej daty 10 kwietnia 2010 r., gdy w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Polska Delegacja na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim zmierzała wtedy na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Jak każdego 10-ego dnia miesiąca w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Józefa Oblubieńca z intencji Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości odprawiona została Msza Święta za Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Jego małżonkę Marię i pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej.

Więcej…

 

Letnia sesja ZP OBWE w Mińsku

W dniach 6-9 lipca 2017 r. w Mińsku odbyła się letnia sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Delegacji Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przewodniczyła Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, która do Mińska dojechała na najważniejsze głosowania i wybory.

Doroczna letnia sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE zakończyła się przyjęciem Deklaracji Mińskiej, która zawiera 16 rezolucji, odnoszących się m.in. do bezpieczeństwa w regionie OBWE, trwających konfliktów i integralności terytorialnej Ukrainy, walki z terroryzmem, substancji psychoaktywnych, bezpieczeństwa energetycznego i migracji.

Więcej…

 

Hołd ofiarom represji stalinowskich

Delegacja Sejmu i Senatu RP do ZP OBWE, z Przewodniczącą Poseł Barbarą Bartuś, przebywając w Mińsku na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego, wykorzystała w sobotę 8 lipca 2017 roku południową przerwę w posiedzeniu, aby udać się do Kuropat.

Polscy parlamentarzyści wraz z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej na Białorusi Konradem Pawlikiem złożyli tam biało-czerwone wiązanki i zapalili znicze na symbolicznych grobach pomordowanych Polaków.

Uroczysko Kuropaty, to miejsce na obrzeżach Mińska, gdzie znajdują się masowe groby ludzi rozstrzelanych przez NKWD w latach 1937–1941. Ofiary egzekucji to zarówno Polacy, jak i Białorusini. Według różnych danych na cmentarzysku tym spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do nawet 250 tysięcy pomordowanych.

Więcej…

 

Spotkanie z delegacją gruzińską w ramach dorocznej sesji ZP OBWE

Na forum OBWE Polska, obok Kanady, Litwy, Norwegii, Rumunii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA, jest aktywnym członkiem „Grupy Przyjaciół Gruzji”.

W sobotę 8 lipca 2017 roku w ramach dorocznej sesji ZP OBWE w Mińsku doszło do gruzińsko - polskiego spotkania bilateralnego. Spotkanie to kolejny krok pogłębiania przyjaźni polsko-gruzińskiej i kontynuowania dobrej współpracy.

Inicjatywa dwustronnych rozmów wyszła ze strony nowej Przewodniczącej Delegacji Gruzińskiej Sofii Katsaravej. Dla Gruzji priorytetem jest uznanie przez społeczność międzynarodową suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji, w skład której wchodzą Abchazja i Osetia Płd. Gruzja nie uznaje funkcjonowania tych republik jako samodzielnych podmiotów.

Więcej…

 

Spotkanie z Prezydentem Stanów Zjednoczonych

W południe 6 lipca 2017 r. na Placu Krasińskich Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wygłosił pierwsze w Europie publiczne wystąpienie. Na Placu zgromadzili się polscy parlamentarzyści posiadający specjalne przepustki wydane przez administrację Stanów Zjednoczonych. Wśród Posłów i Senatorów RP, którzy zasiedli w pierwszych rzędach przed pomnikiem Powstania Warszawskiego była także Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przybył do Warszawy na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy wieczorem 5 lipca 2017 roku. Polska jest pierwszym krajem w Europie, w którym nowy Prezydent USA złożył wizytę. To ogromne wyróżnienie dla naszego kraju i duży sukces naszej dyplomacji.

Więcej…

 

Spotkanie z Delegacją doradców kongresmenów USA

W tle wizyty w Polsce Prezydenta USA Donalda Trumpa, w Sejmie RP w południe 5 lipca 2017 roku odbyło się też ważne spotkanie. Zespół Parlamentarny Polska-Stany Zjednoczone, którego Poseł  Barbara Bartuś jest wiceprzewodniczącą, spotkał się z przebywającą z wizytą w Polsce delegacją wysokich rangą doradców kongresmenów amerykańskich, współpracowników kongresmenów zasiadających w komisjach spraw zagranicznych, obrony, sił zbrojnych i wywiadu Kongresu.

Tematyka spotkania dotyczyła wielu spraw, w tym aktualnego stanu polsko-amerykańskich relacji dwustronnych, współpracy w zakresie wojskowości i obronności, ale też bezpieczeństwa energetycznego. Strona amerykańska podzieliła pogląd polskich parlamentarzystów, że Nord Stream 2, który zakłada dostawy rosyjskiego gazu dla Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy, Polski oraz Słowacji, niszczy bezpieczeństwo energetyczne w Europie.

Więcej…

 

W Gorlicach powstała Grupa Straży Granicznej

W maju rok temu, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka, przywrócono w Nowym Sączu Karpacki Oddział Straży Granicznej. Było to wypełnienie zobowiązania parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z Sądecczyzny, jakie złożyli mieszkańcom, po tym jak poprzedni Rząd PO-PSL zlikwidował ten Oddział.

Poseł Barbara Bartuś, jako cel postawiła sobie jednak nie tylko przywrócenie Oddziału Straży Granicznej do Nowego Sączą, ale też utworzenie Placówki Straży na Ziemi Gorlickiej. W poniedziałek 3 lipca 2017 roku zrobiono pierwszy krok w tym kierunku.

Więcej…

 

W Stróżach na „Biesiadzie u Bartnika”

Tradycyjnie w pierwszy weekend lipca, w Stróżach k/Grybowa odbyło się spotkanie braci pszczelarskiej. W tym roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel Biesiadę u Bartnika objął Honorowym Patronatem.

W niedzielę, 2 lipca 2017 roku w Biesiadzie wzięła udział Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, dla której temat oraz problemy związane z pszczelarstwem nie są obce. O związkach z pszczelarstwem mówił nawet Prezes „Sądeckiego Bartnika” Pan Janusz Kasztelewicz witając Panią Poseł Basię, jako córkę znanych mu pszczelarzy.

Coroczna Biesiada, to dla zainteresowanych szansa na zdobycie wiedzy. W tym roku konferencja szkoleniowa przebiegała pod hasłem „Pomóżmy pszczołom - pszczoły pomogą nam”.

Więcej…

 

Kongres Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze

„Polska jest jedna”, to hasło drugiego posiedzenia V Kongresu Programowego Prawa i Sprawiedliwości, które odbyło się 1 lipca 2017 r. w Przysusze k/Radomia. Kongres, w którym wzięła udział Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, był również okazją do podsumowania dotychczasowej pracy i sukcesów Rządu oraz zaprezentowania kierunków działań na najbliższe lata.

Z powiatu gorlickiego w zgromadzeniu oprócz Poseł Barbary Bartuś udział wzięli wybrani przez Zjazd Okręgowy w Nowym Sączu Delegaci: Tomasz Płatek, Marek Ludwin, Zygmunt Fryczek, Janusz Grąglewski i Adam Piechowicz.

Więcej…