Strona główna

Aktualności

Na 88 miesięcznicy smoleńska

Dnia 10 sierpnia 2017 roku Pani Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wzięła odział w obchodach 88 miesięcznicy tragedii smoleńskiej. Jak co miesiąc, począwszy od bolesnych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku, w godzinach porannych w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca z intencji posłów Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości została odprawiona Msza Święta za wszystkie ofiary katastrofy na czele z Panem Prezydentem Profesorem Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką Marią.

Pani Poseł Barbara Bartuś kolejny raz została czynnie włączyła w liturgię czytając wezwanie Modlitwy Wiernych.

Więcej…

 

Festyn w Gminie Uście Gorlickie „Lato z Radą”

fot. Informacja Turystyczna Gminy Uście GorlickieCoroczna impreza pod nazwą „Lato z Radą” odbyła się 6 sierpnia 2017 w na stadionie sportowym w Uściu Gorlickim. Wśród zaproszonych Gości, którzy wzięli udział w Festynie, była też Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś. Podczas wystąpienia w części oficjalnej, Pani Poseł dziękując za zaproszenie, pozdrowiła wszystkich uczestników i zwróciła szczególnie uwagę na integracyjny charakter Festynu.

Zaznaczyła, że Gminę Uście Gorlickie wraz z położonymi w jej granicach uzdrowiskiem Wysową Zdrój oraz zalewem Klimkówka coraz liczniej odwiedzają turyści zachwyceni walorami zdrowotnymi i pięknem Beskidu Niskiego. Podkreśliła gościnność mieszkańców tego terenu, a także ich bogactwo kulturowe. Na koniec życzyła wszystkim wspaniałej zabawy.

Więcej…

 

600-lecie lokacji Miasta Gorlice na prawie magdeburskim

W sobotę 5 sierpnia 2017 roku władze Gorlic zorganizowały obchody 600-lecia lokacji Miasta Gorlice na prawie magdeburskim. Centralnym i najbardziej uroczystym elementem Jubileuszu, była Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Ordynariusza diecezji rzeszowskiej JE Księdza Biskupa Jana Wątrobę. We Mszy Świętej uczestniczyła Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

W czasie Eucharystii polecano Opatrzności Bożej całe historyczne dziedzictwo – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Gorlic. Ksiądz Biskup w kazaniu podkreślił też związek Matki Bożej Niepokalanie Poczętej - Patronki Miasta z losami jego mieszkańców.

Więcej…

 

W sprawie zagrożenia skażeniem na terenie byłej Rafinerii „Glimar”

Podczas 46 Posiedzenia Sejmu RP 20 lipca 2017 r. Poseł Barbara Bartuś na ręce Pana Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej złożyła interpelację poselską do Ministra Środowiska w sprawie zagrożenia skażeniem niebezpiecznymi odpadami niewiadomego pochodzenia zdeponowanymi na terenie byłej Rafinerii Nafty „Glimar” w Gorlicach.

Końcem czerwca br. odkryto w Gorlicach, że na terenie byłej Rafinerii w beczkach oraz różnych pojemnikach składowane jest i magazynowane dziesiątki ton substancji niewiadomego pochodzenia, które można by zakwalifikować jako niebezpieczne i szkodliwe. Poseł Barbara Bartuś po otrzymaniu informacji o powyższym zwróciła się do Komendantów Powiatowych PSP i Policji o wyjaśnienia w tym temacie. Sprawa okazała się na tyle poważna, iż Pani Poseł przygotowała i złożyła interpelację do Ministra Środowiska.

 

Miliony złotych z Ministerstwa Sportu dla powiatu gorlickiego

W ramach Programu Rozwoju Szkolnej Infrastruktury Sportowej realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w Polsce wybudowanych, zmodernizowanych lub wyremontowanych zostanie około 500 obiektów przyszkolnych, w tym m.in. sale gimnastyczne, hale sportowe, boiska czy urządzenia lekkoatletyczne.

Powiat gorlicki otrzyma wsparcie budowy hali sportowej przy Zespole Szkół w Kobylance, boiska wielofunkcyjnego do piłki nożnej i skoczni do skoku w dal przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Łużańskiej i Zespole Szkół w Łużnej oraz sali gimnastycznej z zapleczem sanitarno-szatniowym w Staszkówce.

Więcej…

 

Na Pikniku „Z Bobowej pod Grunwald”

Tradycyjnie już, jak co roku w lipcu Gmina Bobowa zorganizowała Piknik Historyczny „Z Bobowej pod Grunwald”. Tym razem społeczność bobowska spotkała się w niedzielę 16 lipca 2017 r. w Amfiteatrze w Wilczyskach.

Wśród przybyłych gości był Senator RP Stanisław Kogut oraz Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, która zabierając głos podczas oficjalnego otwarcia Pikniku pogratulowała organizatorom budowania wspólnoty mieszkańców i inicjatywy tych historycznych spotkań.

Poseł Barbara Bartuś z zadowoleniem podkreśliła, że w Bobowej przywracana i podtrzymywana jest pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych.

Więcej…

 

Jubileusz 50-lecia OSP w Pagorzynie

W sobotnie przedpołudnie 15 lipca 2017 r., Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś na zaproszenie organizatorów, wzięła udział w Jubileuszu 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Pagorzynie. Wśród przybyłych gości znaleźli się też Poseł Edward Siarka Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce oraz Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron.

Podczas uroczystości miało miejsce poświęcenie i przekazanie nowego sztandaru jednostce oraz wręczenie odznaczeń zasłużonym strażakom. Wręczenie sztandaru to szczególne i najwyższe wyróżnienie na jakie jednostka może zasłużyć.

Więcej…

 

Szpital w Gorlicach otrzymał dodatkowe dofinansowanie

Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2017 r. Wojewodzie Małopolskiemu przyznano z ogólnej rezerwy budżetowej środki finansowe z przeznaczeniem dla Powiatu Gorlickiego na dofinansowanie zadania pn. „Modernizacja Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach – etap II”.

Jest to efekt starań Poseł na Sejm RP Barbary Bartuś i Radnego Powiatu Tomasza Płatka. Starań, które rozpoczęto jeszcze na początku tego roku.

W styczniu 2017 roku do Gorlic przyjechał ówczesny Wojewoda Małopolski Józef Pilch, który przekazywał dla Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach nowoczesną karetkę pogotowia i przy tej okazji na prośbę doktora Tomasza Płatka odwiedził w gorlickim szpitalu Oddział Geriatrii i Zakład Opiekuńczo - Leczniczy. Zakład ten swoją działalność z 20 łóżkami rozpoczął w połowie 2013 roku.

Więcej…

 

Wizyta delegacji parlamentarzystów z Turkmenistanu

W czwartek 13 czerwca 2017 r. Przewodnicząca Delegacji Sejmu i Senatu RP do ZP OBWE Poseł Barbara Bartuś spotkała się z Delegacją parlamentarzystów z Turkmenistanu oraz Dyrektorem Departamentu Demokratyzacji ODIHR dr Marcinem Waleckim.

Wizyta w Polsce zorganizowana została przez misje OBWE w Aszchabadzie i ODIHR, a podczas spotkania omówiono polski proces legislacyjny i zasady pracy komisji. Przewodniczący Delegacji Turkmenistanu przekazał pozdrowienia od Mejlisu dla polskiej Delegacji do ZP OBWE i dla całego Sejmu RP.

Więcej…

 

O Prezydenckim projekcie zmian w kodeksie pracy

Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś 12 lipca 2017 roku, podczas trzeciego dnia 45 posiedzenia Sejmu, występując w imieniu swojego Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, zawnioskowała o dalsze prace nad przedstawionymi przez Prezydenta RP propozycjami zmian w kodeksie pracy.

Celem prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, jest wprowadzenie zmian ułatwiających realizację uprawnień pracowniczych. Projektowana ustawa wprowadza zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu i nakaz równego traktowania przy nawiązaniu oraz rozwiązaniu stosunku pracy. Wzmacnia ochronę osób korzystających z uprawnień rodzicielskich.

Więcej…