Strona główna

Aktualności

Na Konferencji z okazji 75-lecia Elektrowni Rożnów

W poniedziałek 4 września w samym sercu Beskidu Sądeckiego w otoczeniu Jeziora Rożnowskiego Poseł na Sejm RP Pani Barbara Bartuś wraz z Panem Januszem Szewczakiem uczestniczyła w konferencji „Zbiornik Rożnowski - jego funkcje, problemy i perspektywy w 75-lecie Elektrowni Rożnów”.

Uroczystość rozpoczęła się od zaprezentowania krótkiego filmu o Elektrowni Rożnów, który przybliżył wszystkim zaproszonym krótki rys historyczny na temat budowy całego obiektu. Następnie prezes Zarządu Tauron Polska Energia- Filip Grzegorczyk przywitał przybyłych gości i dokonał otwarcia konferencji. Część oficjalna należała do naukowców oraz polityków, którzy wygłosili swoje referaty na temat elektrowni, jej przyszłości oraz znaczenia w stosunku do małopolski i całego kraju. Końcowy etap konferencji odbył się już w samej Elektrowni, gdzie po zakończonych obchodach była możliwość zwiedzenia całego terenu.

 

Święto Owocobrania w Łącku

W niedzielę 3 września 2017 roku Poseł Barbara Bartuś w Łącku, miejscowości słynącej z sadowników oraz jabłoni, wzięła udział w Święcie Owocobrania. Jest to wydarzenie cieszące się ogromnym zainteresowaniem ludzi, gdyż sadownicze dożynki są okazją do spróbowania regionalnych przysmaków, win, śliwowicy, owoców oraz podziwiania zespołów folklorystycznych.

Niesprzyjająca aura, podczas tegorocznych obchodów, nie zniechęciła przybyłych gości, którzy z zafascynowaniem oglądali i próbowali przysmaków z uginających się z obfitości straganów. Niedzielne uroczystości, rozpoczęły się tradycyjnie Mszą Świętą w kościele parafialnym w Łącku. Następnie korowód wraz z paradą traktorów poprowadził przybyłych gości do Amfiteatru na Jeżowej, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie, którego dokonał Wójt Gminy Łącko.

Więcej…

 

Na Hali Łabowskiej

W pierwszą sobotę września 2017 roku Poseł Barbara Bartuś uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających 68 rocznicę śmierci zamordowanego kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej księdza Władysława Gurgacza oraz żołnierzy jego oddziału.

Obchody, jak co roku, odbyły się na Hali Łabowskiej. Po liturgii Mszy Świętej odbył się uroczysty Apel Poległych, przy pomniku księdza Władysława Gurgacza została zaciągnięta warta honorowa, a Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej oddała salwę honorową. W asyście pocztów sztandarowych, przy oprawie muzycznej Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa zostały złożone wieńce i kwiaty pod tablicą ku czci kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej i żołnierzy oddziału.

Więcej…

 

Obchody 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Dnia 1 września 2017 roku w Gorlicach przy Tablicy Pamięci obok Szklarczykówki odbyły się obchody 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystości tej uczestniczyła Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

Obecni byli również, Proboszcz Parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorlicach, Ksiądz Dziekan Stanisław Ruszel, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje kombatantów, służb mundurowych, Bractwa Kurkowego, harcerzy i uczniów gorlickich szkół. Ceremonii towarzyszyły też poczty sztandarowe.

Na początku odtworzone zastało historyczne nagranie specjalnego komunikatu Polskiego Radia z dnia 1 września 1939 roku informujące o wybuchu wojny, zakończone wyciem syren alarmowych.

Więcej…

 

Patriotyzm gospodarczy szansą dla Polski

W poniedziałek dnia 4 września 2017 r. o godzinie 18.00 w Dworze Karwacjanów w Gorlicach przy ul. Wróblewskiego 10 A odbędzie się panel na temat „Patriotyzm gospodarczy szansą dla Polski”.

Na zaproszenie Poseł Barbary Bartuś przyjedzie do Gorlic Pan Janusz Szewczak - Poseł na Sejm RP obecnej kadencji, zastępca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych oraz przewodniczący stałej Podkomisji ds. Instytucji Finansowych. To prawnik, znany analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki, publicysta, specjalista z zakresu finansów, prawa finansowego, bankowości, makroekonomii. Jest autorem książki „Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy”, w której zajmuje bardzo krytyczne stanowisko wobec procesu prywatyzacji systemu bankowego w Polsce. Janusz Szewczak przeprowadza bezlitosną analizę światowego systemu finansowego. Dowodzi, że „zamiast ekonomii chciwości (…) przede wszystkim zwykli ludzie coraz bardziej potrzebują ekonomii wartości i sprawiedliwości”. Propagując prospołeczne spojrzenie na ekonomię udowadnia, że możliwy jest taki model gospodarczy, w którym beneficjentami wzrostu są wszyscy obywatele, a nie tylko garstka uprzywilejowanych finansistów.

Więcej…

 

Zakończenie żniw w Korzennej

W niedzielę 27 sierpnia 2017 roku, w godzinach popołudniowych, Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś w Korzennej uczestniczyła w Gminnym Święcie podsumowującym zebrane przez rolników plony.

Pani Poseł podczas okolicznościowego przemówienia złożyła uszanowanie dla ciężkiej pracy rolników, pogratulowała zbiorów i przepięknych wieńców dożynkowych. Podkreśliła również troskę i dbałość Wójta Gminy oraz Radnych o rozwój Gminy oraz wszystkich jej miejscowości. Podziękowała za gościnność i wspaniałą atmosferę zawsze panujące w tej Gminie. Ponadto życzyła wszystkim zebranym, a zwłaszcza rolnikom Bożego Błogosławieństwa i siły w codziennym trudzie budowania Polski.

Więcej…

 

Z listem Pani Premier na Dożynkach Wojewódzkich

Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś w niedzielę 27 sierpnia 2017 r. wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji rolników oraz ich rodzin, w podziękowaniu za tegoroczne zbiory. Liturgia pod przewodnictwem Ordynariusza diecezji tarnowskiej Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Andrzeja Jeża rozpoczęła XIX Dożynki Województwa Małopolskiego, które tego roku odbyły się w Bobowej.

Po dziękczynnej Eucharystii oraz tradycyjnym poświęceniu wieńców i bochnów chleba, zaproszeni goście, delegacje wszystkich powiatów małopolski oraz zgromadzeni mieszkańcy w barwnym korowodzie dożynkowym udali się na bobowski rynek.

Więcej…

 

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś w niedzielę 27 sierpnia 2017 r. uczestniczyła w Gorlicach w obchodach 37 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystość została rozpoczęta w Bazylice Mniejszej Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność”.

Po Eucharystii poczty sztandarowe i wszyscy uczestnicy Obchodów przeszli na Cmentarz Parafialny, gdzie pod tablicą upamiętniającą Kapelana „Solidarności” Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę złożono kwiaty, zapalono znicze i wygłoszono przemówienia.

Podczas okolicznościowego wystąpienia Poseł Barbara Bartuś odniosła się do spraw poruszonych wcześniej przez organizatora Uroczystości, a żywotnie odnoszących się do dziedzictwa NSZZ „Solidarność”.

Więcej…

 

Na obchodach 300 – lecia Koronacji Obrazu Jasnogórskiego

Dnia 26 sierpnia br. na Jasnej Górze odbyły się centralne uroczystości z okazji 300 lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej. Obchody, w których wzięła udział Pani Poseł Barbara Bartuś, rozpoczęło czuwanie modlitewne „Maryja w dziejach Kościoła i Narodu” jako uwielbienie Boga za obecność Maryi w naszej historii.

Pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, Pana Prezydenta, Pani Premier, Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu, Parlamentarzystów, władz samorządowych oraz ponad stutysięcznej rzeszy wiernych odprawiona została dziękczynna Msza Święta. Po liturgii nastąpiło odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Więcej…

 

Na spotkaniu roboczym u Wojewody Małopolskiego

Dnia 22 sierpnia 2017 roku w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie z udziałem Pani Poseł na Sejm RP Barbary Bartuś w sprawie ustalenia wspólnych działań władz samorządowych i służb wojewody małopolskiego w związku z zaistniałą sytuacją na terenie byłej Rafinerii Naftowej „Glimar” w Gorlicach.

W spotkaniu wzięli udział Wojewoda Małopolski Pan Piotr Ćwik, Wicewojewoda Małopolski Pan Józef Gawron, Starosta Gorlicki Pan Karol Górski, Burmistrz Miasta Gorlice Pan Rafał Kukla, Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Pan Paweł Ciećko, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach Pani Jadwiga Wójtowicz.

Więcej…