Strona główna

Aktualności

Spotkanie z członkami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej

O darmowych lekach dla osób starszych, kwocie wolnej od podatku, jednorazowych dodatkach dla seniorów oraz podniesieniu kwot emerytur i rent wolnych od potrąceń i egzekucji rozmawiała Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś na spotkaniu z członkami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej. Odbyło się ono 20 kwietnia br. się z inicjatywy Prezesa Stowarzyszenia Pana Czesława Kłapsy.

Podczas spotkania Poseł Barbara Bartuś opowiedziała o swojej pracy w Sejmie, m.in. o projekcie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którego jest wnioskodawcą, a także szczegółowo odpowiadała na zadawane pytania.

Więcej…

 

Obchody VI rocznicy pogrzebu pary prezydenckiej

W poniedziałek, 18 kwietnia 2016 r. Poseł Barbara Bartuś wzieła udział w obchodach 6. rocznicy pogrzebu pary prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskich, które odbyły się w Katedrze na Wawelu.

Głównym punktem uroczystości rocznicowych była Msza św., odprawiona przez Metropolitę Krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Kardynał Dziwisz mówił: „Przed sześcioma laty na Wawelu spoczęły dwie trumny, ale (...) zapisany w nich jest los wszystkich pozostałych towarzyszy ostatniej, podniebnej podróży. Zapisana jest w nich również pamięć o spoczywających w katyńskich mogiłach synów polskiego narodu”.

Więcej…

 

Koncert Andrzeja Kołakowskiego w VI rocznicę katastrofy smoleńskiej

W niedzielne popołudnie 17 kwietnia 2016 r. w Bazylice Mniejszej NNMP w Gorlicach odbyły się zorganizowane przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś oraz gorlickie struktury Prawa i Sprawiedliwości uroczystości, upamiętniające VI Rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem oraz zbrodnię katyńską. Gościem specjalnym tegorocznych obchodów był znany bard patriotyczny, działacz opozycyjny, poeta i pedagog dr Andrzej Kołakowski, odznaczony w 2009 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Mszy św. w intencji Ojczyzny, Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wszystkich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem oraz w intencji ofiar zbrodni katyńskiej przewodniczył Ks. Proboszcz Stanisław Ruszel.

Więcej…

 

„Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski”. 1050-lecie Chrztu Polski

Poseł Barbara Bartuś wzięła udział w uroczystych obradach Zgromadzenia Narodowego, które zostało zwołane w dniu 15 kwietnia 2016 r. z okazji Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i powstania Państwa Polskiego.

Wyjątkowe, pierwsze w historii wyjazdowe posiedzenie obu Izb Parlamentu miało miejsce w Poznaniu, gdzie prawdopodobnie odbył się chrzest Polski. Zgromadzenie rozpoczęło się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, następnie marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński otworzył posiedzenie.

Orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym z okazji obchodzonego Jubileuszu wygłosił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Więcej…

 

Msza św. w 1050. rocznicę Chrztu Polski w Katedrze Gnieźnieńskiej

Poseł Barbara Bartuś uczestniczyła w Jubileuszowej uroczystej Mszy św., która odbyła się w Katedrze Gnieźnieńskiej dnia 14 kwietnia br. w rocznicę 1050-lecia chrztu Polski. Mszy św., będącej centralnym punktem gnieźnieńskich uroczystości rocznicowych przewodniczył legat papieski kard. Pietro Parolin.

W Eucharystii celebrowanej przez biskupów z Polski i zagranicy uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, któremu towarzyszyła małżonka, Premier Beatą Szydło, reprezentanci świata nauki i kultury, służb mundurowych, osoby konsekrowane, poczty sztandarowe, członkowie organizacji i stowarzyszeń kościelnych oraz wierni.

Więcej…

 

Obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski na Ostrowie Lednickim

Jubileuszowe obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski rozpoczęły się we czwartek 14 kwietnia 2016 r. o godz. 15.00 uroczystą liturgią na Ostrowie Lednickim. To właśnie 14 kwietnia 966 roku Książę Mieszko I prawdopodobnie przyjął chrzest, który był przełomowym wydarzeniem dla naszej Ojczyzny.

Poseł Barbara Bartuś wzięła udział w Mszy św. celebrowanej przez abp. Wojciecha Polaka Metropolitę Gnieźnieńskiego Prymasa Polski, w której uczestniczyli również duchowni, władze państwowe i samorządowe, zaproszeni goście, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy, którzy przybyli na wyspę.

Więcej…

 

Obchody VI rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem

10 kwietnia minęła VI rocznica Katastrofy pod Smoleńskiem, w której w drodze na uroczystości 70. rocznicy mordu katyńskiego zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz najważniejsi dowódcy sił zbrojnych, elity polityczne i duchowe narodu, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga i funkcjonariusze BOR.

Poseł Barbara Bartuś wzięła udział w Mszy św. w intencji Ofiar katastrofy w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. Po mszy o godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim rozpoczął się Apel Pamięci. Po odśpiewaniu hymnu i odczytaniu nazwisk poległych Prezes Kaczyński złożył wieniec ku ich czci.

Więcej…

 

Wątpliwości w sprawie szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego

Niedawno media obiegła informacja o kobietach, które zostały pokrzywdzone stosując szczepionkę przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, który jest podejrzewany o wywoływanie raka szyjki macicy. Szczepionka ta jest w Polsce dopuszczona do użytku, a wg doniesień producent prowadzi działania mające uznać ją za obowiązkową.

Powołując się na opinię ekspertów Poseł Barbara Bartuś stwierdza, że istnieją wątpliwości co do skuteczności szczepionki w zapobieganiu raka, a długofalowe skutki uboczne nie są jeszcze do końca zbadane.

Więcej…

 

Uroczystość Powierzenia Ziemi Gorlickiej Miłosierdziu Bożemu

3 kwietnia, w dniu Święta Miłosierdzia Bożego, w Kościele parafialnym w Wójtowej odbyła się XVII uroczystość Powierzenia Ziemi Gorlickiej Miłosierdziu Bożemu, w której uczestniczyła Poseł Barbara Bartuś.

Święto ku czci Bożego Miłosierdzia ustanowione zostało w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Inspiracją  dla jego ustanowienia było pragnienie  Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299).

Więcej…

 

O obowiązkowych zajęciach z przysposobienia do życia

Poseł Barbara Bartuś popierając inicjatywę przedstawioną podczas jednego z dyżurów poselskich złożyła na ręce Marszałka Sejmu interpelację poselską skierowaną do Minister Edukacji Narodowej Pani Anny Zalewskiej, z zapytaniem o  możliwość wprowadzenia do programu szkolnego obowiązkowych zajęć z zakresu przysposobienia do życia, w wymiarze 2 godzin w tygodniu.

Zajęcia objęłyby uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, ponieważ jak podkreśla Pani Poseł, młodym ludziom potrzebna jest nauka podstawowych obowiązków przygotowujących do przyszłego życia, m.in. tych związanych z prowadzeniem domu i samodzielnym gospodarowaniem.

Więcej…