Strona główna

Aktualności

O przywróceniu deputatu węglowego dla emerytowanych górników

Na jeden z dyżurów w biurze poselskim Poseł na Sejm RP Barbary Bartuś zgłosił się emerytowany górnik, który w wyniku długoletniej pracy obecnie znajduje się w poważnej sytuacji zdrowotnej.

Kompanie Węglowe dwa lat temu pozbawiły emerytów, rencistów górniczych i inne osoby uprawnienia do deputatu węglowego. Jest to bardzo stare uprawnienie do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie – może być realizowane w naturze lub wypłacane w postaci ekwiwalentu.

Poszkodowani zwracają uwagę na to, że świadczenie to dostawać powinni zarówno obecni pracownicy, jak i emeryci.

Więcej…

 

Wizyta Wojewody Małopolski w powiecie gorlickim

17 lutego 2016 r. Wojewoda Małopolski Józef Pilch odwiedził Gorlice. Podczas wizyty przedstawiciel rządu w terenie poinformował o swoich zadaniach oraz zapoznał się z problemami dotykającymi mieszkańców powiatu gorlickiego.

Przed południem, w biurze poselskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem  Wojewody i Poseł Barbary Bartuś, podczas której w szczególności skupiono się  na promocji programu „500+”. Podkreślono również istotę podjęcia działań zmniejszających poziom bezrobocia.

Więcej…

 

XV Charytatywny Bal Noworoczny

6 lutego 2016 r. w Sękowskim Dworze już po raz piętnasty odbył się Charytatywny Bal Noworoczny, zorganizowany przez ks. Jerzego Gondka, Proboszcza Parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Gorlicach. Honorowym patronat nad balem objęła Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

Jak co roku podczas balu odbyła się również licytacja przekazanych darów, wśród których znalazł się obraz podarowany przez Panią Poseł. Dochód z imprezy przeznaczony został na rzecz dzieci niepełnosprawnych – podopiecznych Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego Caritas oraz Kuchni dla Ubogich.

 

Debata o oświacie z Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską

Pod hasłem „Uczeń – rodzic – nauczyciel. Dobra zmiana” rozpoczęła się ogólnopolska debata o systemie oświaty. Jej celem jest przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących zmian wprowadzanych w edukacji przez obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Z inicjatywy Poseł Barbary Bartuś, 4 lutego 2016 r. wizytę w Gorlicach złożyła Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Na miejsce konsultacji wybrano oddalony od Warszawy powiat gorlicki, w którym można spotkać się ze specyfiką małych ośrodków oświatowych. Jest to ogromne wyróżnienie dla naszego regionu, który przez ostatnie lata był zapomniany i spychany na margines.

Więcej…

 

„Pozwólcie nam pracować” – konferencja prasowa

Poseł Barbara Bartuś w dniu 1 lutego 2016 r. zorganizowała konferencję prasową , której główną myślą był apel do opozycji parlamentarnej: „Pozwólcie nam pracować”.  Poruszone zostały tematy, którymi zajmował się rząd Prawa i Sprawiedliwości w ostatnim czasie m.in. ustawa o Trybunale Konstytucyjnym oraz przyjęcie budżetu na rok 2016.

Od początku sprawowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość trwa nieustanny atak ze strony opozycji. Główne siły opozycyjne nie mogą pogodzić się ze swoją przegraną w demokratycznie przeprowadzonych wyborach parlamentarnych, które pokazały jakiej zmiany pragną Polacy.

Więcej…

 

Dzień Babci i Dziadka w ZSP w Libuszy

Z okazji Dnia Babci i Dziadka, 23 stycznia 2016 r. dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Libuszy przedstawiły swoim bliskim Jasełka pt. „Kolędujemy z babcią i dziadkiem”. Na uroczystość zaproszona została Pani Poseł Barbara Bartuś.

Dzieci zaprezentowały program artystyczny, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wystąpiły przed swoimi dziadkami. Uroku inscenizacji dodały wspólnie zaśpiewane kolędy, a klimat świąt, czasu pojednania i radości niewątpliwie udzieli się wszystkim.

 

Prawo i Sprawiedliwość spotyka się ze swoimi sympatykami

Tradycyjnie z początkiem każdego Nowego Roku Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś spotyka się w Gorlicach z członkami i sympatykami Prawa i Sprawiedliwości z terenu całego powiatu. Tegoroczne spotkanie opłatkowo-noworoczne odbyło się 19 stycznia 2016 roku. Ciężar organizacyjny wydarzenia przyjął tym razem na siebie Komitet Prawa i Sprawiedliwości Miasta Gorlice na czele z Przewodniczącym Komitetu Tomaszem Płatkiem i Adamem Piechowiczem.

Wszystko rozpoczęło się Mszą Świętą na Zawodziu w kościele Parafii pw. Świętej Królowej Jadwigi w Gorlicach, której przewodniczył miejscowy Proboszcz Ksiądz Jerzy Gondek. Następnie uczestnicy spotkali się w Sali Teatralnej znajdującej się obok świątyni.

Więcej…

 

Z wizytą u Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Poseł Barbara Bartuś w dniu 8 stycznia 2016 r. wraz z delegacją Regionalnej Telewizji Gorlickiej spotkała się w Pałacu Prezydenckim z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Panem Andrzejem Dudą. Właściciel RTVG Maciej Trybus wręczył szablę Panu Prezydentowi, wykonaną specjalnie dla niego z okazji Jubileuszu 10-lecia istnienia gorlickiej Telewizji.

Pan Prezydent RP Andrzej Duda otrzymał także medal z wygenerowanym mottem Telewizji „Każdy ma prawo do swoich poglądów, a prawda obroni się sama pod warunkiem, że nie zamyka się jej ust”.

Więcej…

 

V Marsz Wolności i Solidarności

W niedzielę 13 grudnia 2015 r. w Warszawie odbył się V Marsz Wolności i Solidarności. Z inicjatywy Poseł Barbary Bartuś z Gorlic wyruszył autokar, którym mieszkańcy ziemi gorlickiej i sądeckiej udali się do Warszawy, by oddać hołd ofiarom stanu wojennego. Marsz był również wyrazem poparcia dla rządu oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

Pani Poseł oprowadziła gorlicką grupę po gmachu Sejmu RP, a następnie wszyscy udali się na Mszę św. w kościele św. Aleksandra. Na Placu Trzech Krzyży zgromadziły się tłumy ludzi, trzymających w ręku, powiewające na wietrze biało-czerwone flagi i chorągiewki z logo Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej…

 

Uroczyste obchody „Barbórki” w Kopalni Soli w Wieliczce

4 grudnia 2015 r. Kościół katolicki obchodzi uroczystość św. Barbary, jednej z najbardziej czczonych świętych chrześcijańskich. Tego dnia przypada również święto wszystkich górników – „Barbórka”.

W Kopalni Soli „Wieliczka” odbyły się uroczystości barbórkowe, w których udział wzięła Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś. „Barbórkę” połączono z uroczystym otwarciem największej w południowej Polsce tężni solankowej.

Obchody rozpoczęły się tradycyjną Mszą św. w Kaplicy Św. Kingi. Liturgii przewodniczył Biskup Jan Szkodoń. Górnicy oraz zaproszeni goście dziękowali św. Barbarze za miniony rok i prosili o dalszą opiekę.

Po Mszy św., w komorze „Warszawa” odczytano listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premier Beaty Szydło. Wręczono również odznaczenia państwowe i resortowe, a także nadano stopnie górnicze. Następnie odbyła się uroczysta akademia oraz tradycyjna biesiada górnicza.