Strona główna

Aktualności

Z listem Pani Premier na Dożynkach Wojewódzkich

Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś w niedzielę 27 sierpnia 2017 r. wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji rolników oraz ich rodzin, w podziękowaniu za tegoroczne zbiory. Liturgia pod przewodnictwem Ordynariusza diecezji tarnowskiej Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Andrzeja Jeża rozpoczęła XIX Dożynki Województwa Małopolskiego, które tego roku odbyły się w Bobowej.

Po dziękczynnej Eucharystii oraz tradycyjnym poświęceniu wieńców i bochnów chleba, zaproszeni goście, delegacje wszystkich powiatów małopolski oraz zgromadzeni mieszkańcy w barwnym korowodzie dożynkowym udali się na bobowski rynek.

Więcej…

 

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś w niedzielę 27 sierpnia 2017 r. uczestniczyła w Gorlicach w obchodach 37 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystość została rozpoczęta w Bazylice Mniejszej Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność”.

Po Eucharystii poczty sztandarowe i wszyscy uczestnicy Obchodów przeszli na Cmentarz Parafialny, gdzie pod tablicą upamiętniającą Kapelana „Solidarności” Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę złożono kwiaty, zapalono znicze i wygłoszono przemówienia.

Podczas okolicznościowego wystąpienia Poseł Barbara Bartuś odniosła się do spraw poruszonych wcześniej przez organizatora Uroczystości, a żywotnie odnoszących się do dziedzictwa NSZZ „Solidarność”.

Więcej…

 

Na obchodach 300 – lecia Koronacji Obrazu Jasnogórskiego

Dnia 26 sierpnia br. na Jasnej Górze odbyły się centralne uroczystości z okazji 300 lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej. Obchody, w których wzięła udział Pani Poseł Barbara Bartuś, rozpoczęło czuwanie modlitewne „Maryja w dziejach Kościoła i Narodu” jako uwielbienie Boga za obecność Maryi w naszej historii.

Pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, Pana Prezydenta, Pani Premier, Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu, Parlamentarzystów, władz samorządowych oraz ponad stutysięcznej rzeszy wiernych odprawiona została dziękczynna Msza Święta. Po liturgii nastąpiło odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Więcej…

 

Na spotkaniu roboczym u Wojewody Małopolskiego

Dnia 22 sierpnia 2017 roku w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie z udziałem Pani Poseł na Sejm RP Barbary Bartuś w sprawie ustalenia wspólnych działań władz samorządowych i służb wojewody małopolskiego w związku z zaistniałą sytuacją na terenie byłej Rafinerii Naftowej „Glimar” w Gorlicach.

W spotkaniu wzięli udział Wojewoda Małopolski Pan Piotr Ćwik, Wicewojewoda Małopolski Pan Józef Gawron, Starosta Gorlicki Pan Karol Górski, Burmistrz Miasta Gorlice Pan Rafał Kukla, Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Pan Paweł Ciećko, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach Pani Jadwiga Wójtowicz.

Więcej…

 

Święto Plonów w Binarowej

Za nami wielkie święto rolników z Gminy Biecz. Tegoroczne Dożynki odbyły się w niedzielę 20 sierpnia 2017 r. w Binarowej i udział w nim wzięła Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

Uroczystości Święta Plonów rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w przepięknym, zabytkowym kościele parafialnym pw. Świętego Michała Archanioła w Binarowej. Podczas tej dziękczynnej Eucharystii poświęcono chleb dożynkowy oraz wieńce przygotowane przez sołectwa Gminy Biecz.

Dalsza część uroczystości z uwagi na deszczową pogodę, odbyła się na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Binarowej. Podczas obrzędów dożynkowych delegacja z sołectwa Grudnej Kępskiej wręczyła Poseł Barbarze Bartuś chleb z tegorocznych plonów, symbolizujący bogactwa ziemi.

Więcej…

 

Gminne Dożynki w Sękowej

Święto Plonów jest uroczystością wieńczącą żniwa. Szacunek dla chleba, obrzęd dzielenia się nim oraz podziękowanie tym, którym go zawdzięczamy wyróżnia nasz kraj spośród innych narodów.

W ludowym święcie dziękczynnym z okazji ukończenia żniw i prac polowych, które odbyło się w sobotę 19 sierpnia 2017 r. w Sękowej uczestniczyła również Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

Gminne Dożynki rozpoczęły się w Sękowej od Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Św. Apostołów Filipa i Jakuba. Po zakończonej Eucharystii barwny korowód przedstawicieli poszczególnych sołectw z przepięknymi wieńcami oraz zaproszeni goście przejechał na teren kompleksu sportowo rekreacyjnego, gdzie przygotowano główne punkty tegorocznych dożynek.

Więcej…

 

Uroczystości upamiętniające 75 rocznicę likwidacji getta w Bieczu

Dzień 15 sierpnia, dla Żydów Biecza i okolic, jest datą przypominającą tragiczne wydarzenia sprzed lat. W utworzonym przez Niemców na terenie Biecza getcie, w latach 1940-1942, znajdowało się blisko 1700 osób. Właśnie 15 sierpnia 1942 r., przystępując do jego likwidacji, Niemcy dokonali na bieckim rynku bestialskiej egzekucji 250 Żydów, a pozostałych wywieźli do innych gett.

W 75 rocznicę likwidacji getta odbyły się w Bieczu uroczystości upamiętniające tragiczny los bieckich Żydów. Celem wydarzenia było także oddanie hołdu ofiarom niemieckiego bestialstwa. W piątek, 18 sierpnia br., podczas głównego dnia obchodów, Pani Poseł Barbara Bartuś uczestniczyła w konferencji wnbspczytelni bieckiej biblioteki, dawnej Synagodze "Talmud Tora".

Więcej…

 

Święto Matki Boskiej Zielnej w Ludźmierzu

W Święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia 2017 roku Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś na zaproszenie proboszcza parafii i kustosza Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala Ks. Jerzego Filka uczestniczyła w Ludźmierzu w uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej, której przewodniczył Ks. Abp Marek Jędraszewski. Suma odpustowa pod ołtarzem polowym zgromadziła nie tylko parafian, ale też liczne poczty sztandarowe i pielgrzymów z całego świata.

W pięknej homilii metropolita krakowski podkreślił rolę św. Jana Pawła II i jego kult dla Maryi. Wspominał orędzie Fatimy, gdy to Maryja wzywała do modlitwy, a przede wszystkim do różańca. Niestety Europa nie posłuchała. W 1920 roku ruszyli na nią bolszewicy, ideologia ateizmu, bez Boga. Wówczas cała Polska padła na kolana.

Więcej…

 

Obchody 70-lecia OSP w Kadczy

W niedzielę 13 sierpnia 2017 w odbyły się obchody 70-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadczy, połączone z uroczystością nadania sztandaru i poświęcenia nowego samochodu bojowego. W święcie tym wzięli udział parlamentarzyści okręgu sądeckiego, samorządowcy i mieszkańcy wsi.

Poseł Barbara Bartuś zabierając w części oficjalnej głos pogratulowała Jednostce Jubileuszu oraz podziękowała wszystkim druhnom i druhom za służbę Bogu i drugiemu człowiekowi. Złożyła też życzenia bezpiecznej służby i jak najmniej akcji ratunkowych.

Więcej…

 

Święto Rolników we Florynce

W niedzielę 13 sierpnia 2017 roku na zaproszenie radnych i mieszkańców wsi Florynka w Gminie Grybów Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wzięła udział w corocznym Święcie Plonów. Wierni tradycji, mieszkańcy oraz zaproszeni goście, świętowanie rozpoczęli uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce.

Po skończonej uroczystej Eucharystii dziękczynnej społeczność wsi Florynka udała się w korowodzie przy dźwiękach i śpiewie kapel pod Domu Kultury na dalszą części ludowego święta. Dożynki organizowane są w całej Polsce na zakończenie żniw, jako podsumowanie ciężkiej pracy rolników.

Więcej…