Strona główna

Aktualności

Wątpliwości w sprawie szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego

Niedawno media obiegła informacja o kobietach, które zostały pokrzywdzone stosując szczepionkę przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, który jest podejrzewany o wywoływanie raka szyjki macicy. Szczepionka ta jest w Polsce dopuszczona do użytku, a wg doniesień producent prowadzi działania mające uznać ją za obowiązkową.

Powołując się na opinię ekspertów Poseł Barbara Bartuś stwierdza, że istnieją wątpliwości co do skuteczności szczepionki w zapobieganiu raka, a długofalowe skutki uboczne nie są jeszcze do końca zbadane.

Więcej…

 

Uroczystość Powierzenia Ziemi Gorlickiej Miłosierdziu Bożemu

3 kwietnia, w dniu Święta Miłosierdzia Bożego, w Kościele parafialnym w Wójtowej odbyła się XVII uroczystość Powierzenia Ziemi Gorlickiej Miłosierdziu Bożemu, w której uczestniczyła Poseł Barbara Bartuś.

Święto ku czci Bożego Miłosierdzia ustanowione zostało w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Inspiracją  dla jego ustanowienia było pragnienie  Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299).

Więcej…

 

O obowiązkowych zajęciach z przysposobienia do życia

Poseł Barbara Bartuś popierając inicjatywę przedstawioną podczas jednego z dyżurów poselskich złożyła na ręce Marszałka Sejmu interpelację poselską skierowaną do Minister Edukacji Narodowej Pani Anny Zalewskiej, z zapytaniem o  możliwość wprowadzenia do programu szkolnego obowiązkowych zajęć z zakresu przysposobienia do życia, w wymiarze 2 godzin w tygodniu.

Zajęcia objęłyby uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, ponieważ jak podkreśla Pani Poseł, młodym ludziom potrzebna jest nauka podstawowych obowiązków przygotowujących do przyszłego życia, m.in. tych związanych z prowadzeniem domu i samodzielnym gospodarowaniem.

Więcej…

 

Pociągi wróciły do Gorlic!

W dniu 1 kwietnia 2016 r. Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wzięła udział w powitaniu inauguracyjnego przejazdu pociągu, wznowionego połączenia kolejowego relacji Rzeszów – Jasło – Biecz – Gorlice.

Pociąg REGIO Rzeszów – Gorlice wyjechał z Rzeszowa o godzinie 15:20 i po podróży trwającej dokładnie 2 godziny 13 dotarł do Gorlic. Po przyjeździe na gorlicką stację kolejową, pociąg wyruszył w drogę do Jasła, zabierając zaproszonych gości do restauracji Stary Dworzec na uroczysty obiad.

Gorlice – niemal 30-tysięczne miasto powiatowe od lat pozbawione było jakichkolwiek połączeń kolejowych.

Więcej…

 

Podziękowania za życzenia wielkanocne

Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wraz ze współpracownikami serdecznie dziękuje za przesłane życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. W tym szczególnym czasie pamiętali o nas:

Metropolita Krakowski kard. prezbiter Stanisław Dziwisz

Biskup Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Jan Wątroba

Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej Edward Białogłowski

Prawosławny Biskup Gorlicki p.o Ordynariusza Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej - Paisjusz

Więcej…

 

„Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”

22 marca 2016r. w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu odbył się finał konkursu historycznego „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”. Gościem specjalnym gali była Poseł Barbara Bartuś, która wręczała również nagrody laureatom.

Organizatorem konkursu są: Społeczno– Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

Celem konkursu jest pogłębianie wiedzy uczniów i studentów o historii Sądecczyzny, dbanie o duchowe i materialne dziedzictwo, poszanowanie kultury oraz tradycji lokalnych oraz uczczenie pamięci o osobach wybitnych i zasłużonych dla regionu.

 

 

Ks. Ignacy Piwowarski odznaczony „Krzyżem Wolności i Solidarności”

2 marca 2016 r. w Gorlicach, podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ceniony duszpasterz Solidarności ziemi sądeckiej ks. Ignacy Piwowarski, w uznaniu zasług i cech charakteru otrzymał „Krzyż Wolności i Solidarności”, nadany mu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

„Krzyż Wolności i Solidarności” wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Jest to odznaczenie państwowe nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL.

Więcej…

 

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, przy współpracy z Gorlickim Centrum Kultury i Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, 2 marca br. już po raz trzeci zorganizowała Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Zaledwie od kilku lat trwa wzmożone przywracanie pamięci o niezłomnych bohaterach polskiego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej kontynuowali dzieło Armii Krajowej, walczącej z okupantem, wówczas hitlerowskim. Naszym wspólnym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o „Żołnierzach Niezłomnych”, którzy wbrew komunistycznej propagandzie byli ludźmi wielkiej wiary i miłości.

Więcej…

 

Podsumowanie 100 dni rządu Prawa i Sprawiedliwości

Wraz z upływem 100 dni od powołania rządu Premier Beaty Szydło, 29 lutego 2016 r. Poseł Barbara Bartuś w swoim biurze poselskim zorganizowała konferencję prasową, podsumowującą pierwsze 100 dni rządu Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Bartuś zaznaczyła, iż okres ten okazał się bardzo aktywny i pozwolił na wprowadzenie wielu kluczowych zmian, polepszających sytuację Polaków.

Największym sukcesem nowego rządu jest przyjęcie ustawy o programie „Rodzina 500+”. Jest to dodatek rodzinny 500zł na drugie i kolejne dziecko, bez względu na dochody, z którego będą mogły skorzystać rodziny mieszkające zarówno na wsi, jak i małych i dużych miastach. Świadczenia otrzymają także rodziny zastępcze.

Więcej…

 

Młodzi, zdolni, bezrobotni – o sytuacji na rynku pracy

Do biura poselskiego Poseł Barbary Bartuś często zgłaszają się osoby bezrobotne, z prośbą o pomoc w znalezieniu pracy. W szczególności są to ludzie młodzi, którzy ze względu na specyfikę gorlickiego rynku pracy, pomimo zdobytego wykształcenia pozostają bez zatrudnienia.

Pani Poseł Barbara Bartuś nigdy nie pozostała obojętna na problemy mieszkańców naszego regionu, dlatego też m.in. zwróciła się z interpelacją poselską do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wyjaśnienie, jak obecnie wyglądają prace nad poprawą sytuacji na rynku pracy i jak w tym kontekście kształtuje się sytuacja młodych ludzi z małych miast i obszarów wiejskich.

Więcej…