Strona główna

Aktualności

Różaniec do granic

W sobotę 7 października 2017 r. w Uroczystość ku czci Matki Bożej Różańcowej Pani Poseł Barbara Bartuś wzięła udział w ogólnopolskiej akcji modlitewnej „Różaniec do granic”. Celem akcji, wbrew fałszywie rozpowszechnianym opiniom zarzucającym jej nacjonalizm i fundamentalizm katolicki, była wspólnotowa modlitwa różańcowa za Ojczyznę i pokój na świecie.

W ramach spotkania modlitewnego Pani Poseł udała się do Zdyni w powiecie gorlickim, kilka kilometrów od granicy polsko – słowackiej. Wydarzenie w Zdyni – jednym z kilkuset miejsc stacyjnych usytuowanych na terenie całej Polski inbspzagranicą - zgromadziło około półtora tysiąca uczestników.

Ocenia się, że w całej akcji modlitewnej Różaniec do granic wzięło udział około miliona naszych rodaków oraz gości z zagranicy.

 

Pamięci Prezydenta RP ŚP. Prof. Lecha Kaczyńskiego

W sobotę, 7 października Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wzięła udział w uroczystym odsłonięciu i poświęceniu tablicy memoratywnej oraz Izby Pamięci Śp. Prof. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Bazylice pw. Św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Następnie uczestnicy przeszli na ulicę Pijarską pod historyczny dom, gdzie w latach 1991-1993 Prof. Lech Kaczyński, jako Poseł na Sejm RP tego okręgu, służył mieszkańcom Sądecczyzny, pełniąc dyżury poselskie.

Uroczystego odsłonięcia umieszczonej na ścianie budynku tablicy ku czci ŚP. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego dokonał jej fundator Stanisław Kogut oraz Ministrowie obecnego Rządu RP.

Więcej…

 

Na sesji ZP OBWE w Andorze

W dniach 3 - 5 października 2017 r. Pani Poseł Barbara Bartuś przewodniczyła Delegacji Sejmu i Senatu RP na Sesji Jesiennej ZP OBWE w Andorze. Główne panele były poświęcone tematyce migracji i kryzysu humanitarnego, prawom człowieka, wojnie na Ukrainie i zmianom klimatycznym. W obradach uczestniczyło ponad 180 parlamentarzystów z krajów członkowskich OBWE, aNBSPtakże przedstawiciele instytucji OBWE, Korpusu Dyplomatycznego oraz członkowie Parlamentu i Rządu Andory – gospodarza Sesji.

Pani Poseł Barbara Bartuś szczególnie aktywnie włączyła się w prace panelu dotyczącego bezpieczeństwa środowiska naturalnego i zmian klimatycznych. Zabierając głos jako Przewodnicząca polskiej delegacji zwróciła uwagę na fakt, że dynamicznie rozwijająca się polska gospodarka potrzebuje coraz więcej energii.

Więcej…

 

Jesienny Piknik w Miłkowej

W niedzielę 1 października 2017 roku w Miłkowej, miejscowości w Gminie Korzenna Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś jako honorowy gość wzięła udział w Jesiennym Pikniku połączonym z zakończeniem termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej.

Podczas programu artystycznego, dzieci przybliżyły twórczość patronki swojej szkoły Marii Konopnickiej, a następnie Pani dyrektor Iwona Ruchała przywitała przybyłych gości.

Poseł Barbara Bartuś w przemówieniu okolicznościowym wyraziła swoje uznanie dla władz Gminy Korzenna, która ciągle i w każdym zakresie się rozwija. Samorząd dba również o prawidłowe funkcjonowanie swoich szkół. Pani Poseł podkreśliła, iż pomimo tendencji w ubiegłych latach do likwidacji małych szkół, to w Gminie Korzenna nie dochodziło i nie dochodzi do zamykania szkół. W tym nieduża Szkoła Podstawowa w Miłkowej bardzo dobrze funkcjonuje i ciągle poprawia swoją infrastrukturę.

 

W Szymbarku na Pikniku Integracyjnym

W sobotę 30 września 2017 roku Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wzięła udział w Szymbarku w Pikniku Integracyjnym. Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Impreza odbyła się w Skansenie Wsi Pogórzańskiej im. Prof. Romana Reinfussa.

Przepiękna, słoneczna pogoda dopisująca tego dnia zgromadziła wiele osób. Pośród gości znaleźli się zaproszeni na piknik podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych oraz Dziennych Ośrodków Wsparcia z terenu powiatu gorlickiego, a także nowosądeckiego i limanowskiego. Podczas uroczystego otwarcia, w swoim przemówieniu okolicznościowym Poseł Barbara Bartuś zauważyła potrzebę tego przedsięwzięcia zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych.

Więcej…

 

Laureaci konkursów historycznych odebrali stypendia

W sobotę 30 września 2017 roku w Gorlicach odbyła się w Biurze Poselskim miła uroczystość wręczenia nagród finansowych laureatom organizowanych przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś konkursów historycznych.

Zwycięskie drużyny w nagrodę wyjechały w czerwcu na dwudniową wycieczkę do Warszawy, a uczniowie, którzy w majowych konkursach uzyskali indywidualnie najwyższą ilość punktów otrzymali od Fundacji Sądeckiej stypendia w wysokości 1200 zł.

W spotkaniu udział wzięli Poseł Barbara Bartuś, Przemysław Bawołek z Fundacji Sądeczanin, który wręczył zwycięzcą stypendia z Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków oraz laureaci z rodzicami.

Więcej…

 

Poseł Barbara Bartuś pyta o Rafinerię „Glimar”

Na 48 posiedzeniu Sejmu RP 28 września 2017 roku Poseł Barbara Bartuś ponownie poruszyła zagadnienia dotyczące zagrożeń związanych z byłą Rafinerią Nafty „Glimar” w Gorlicach. Pani Poseł zarysowała dwie główne płaszczyzny problemu. Jedna to kwestia bieżącej reakcji na składowanie na terenie byłego zakładu ponad 1600 ton toksycznych, rakotwórczych odpadów niewiadomego pochodzenia oraz potrzeby natychmiastowego podjęcia działań likwidujących realne zagrożenie dla mieszkańców ziemi gorlickiej, a także szerzej dolnego biegu rzeki Ropa.

Drugi aspekt sprawy to konieczność podjęcia kompleksowych działań przez służby Państwa w celu definitywnego wyjaśnienia i rozliczenia skandalicznego doprowadzenia do upadłości Rafinerii Nafty „Glimar”, a następnie nietransparentnego procesu likwidacyjnego, w wyniku którego stworzyły się obecne niejasne stosunki własnościowe.

Więcej…

 

Z misją obserwacyjną w Niemczech

Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś w dniach 21-25 września 2017 roku przewodniczyła Delegacji Sejmu i Senatu RP w misji obserwacyjnej ZP OBWE wyborów parlamentarnych w Niemczech.

Przed niedzielnymi wyborami, obserwatorzy ZP OBWE, tj. parlamentarzyści z 25 krajów spotkali się w Berlinie z przedstawicielami komitetów wyborczych, mediów i organizacji pozarządowych.

Dzień głosowania Poseł Barbara Bartuś wraz z Posłem Grzegorzem Schreiberem spędzili w okręgach w Monachium, monitorując przebieg całego procesu wyborczego, począwszy od otwarcia lokali wyborczych aż do ich zamknięcia, liczenia głosów i sporządzania protokołów.

 

Na Zebraniu Wiejskim w Lipinkach

We wtorek 19 września 2017 r. Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wzięła udział w zebraniu wiejskim w swojej rodzinnej miejscowości Lipinkach. Głównym celem zebrania było podsumowanie wykonania budżetu Gminy, z podziałem na sołectwa, za rok 2016 oraz za I półrocze 2017.

W Domu Wiejskim w Lipinkach, zgromadziło się około 40 mieszkańców sołectwa. Po oficjalnym rozpoczęciu przez Panią Sołtys Czesławę Jurusik, głos zabrał Wójt Gminy Lipinki Czesław Rakoczy. W swoim wystąpieniu mówił o dotychczasowych pracach za ostatnie kilkanaście lat. Z bieżących zadań odniósł się m.in. do budowy drogi na cmentarz komunalny w Lipinkach. Wójt przybliżył też mieszkańcom plany na przyszłość.

Więcej…

 

Obchody rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę

W niedzielę 17 września 2017 r. Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 78 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę. To właśnie 78 lat temu żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli na terytorium Polski walczącej z armią niemiecką i porozumienie na linii Hitler Stalin stało się faktem.

W Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorlicach odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po Eucharystii uczestnicy przeszli na parafialny cmentarz pod Krzyż Katyński. W okolicznościowym przemówieniu Poseł Barbara Bartuś podkreśliła, iż w uroczystości tej upamiętniamy jedną z wielu tragicznych dat w historii naszej Ojczyzny.

Więcej…